Polska - państwo wyznaniowe ?

Marian
Posty: 2011
Rejestracja: 26 lis 2016, 22:57

Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: Marian » 11 sty 2018, 19:32

https://www.facebook.com/barthor/videos ... 544705122/

Szanowni Userzy,nie kalajmy dogmatów wiary ale kupczących odpustami wytykajmy palcami - co niniejszym czynię. :evil:

Leszek
Posty: 374
Rejestracja: 28 lis 2016, 19:33

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: Leszek » 20 lut 2018, 10:47

Jest oczywiste ,że potężne siły usiłują z Polski zrobić państwo wyznaniowe, ale tylko wewnętrzne.Nie jest to tak jak w z państwem Islamskim, gdzie wiele krajów i darczyńców z krajów Islamskich nie mogąc u siebie stworzyć takiego systemu , który jest oficjalnie zakazany, finansują takie inicjatywy jak nie w Afganistanie, Czeczeni to w Syrii . Tutaj było finansowanie z zachodu ,ale związane tylko i wyłącznie z obaleniem komuny ,a nie budowaniem państwa religijnego, co oczywiście obecnie rządząca formacja odbiera właśnie w ten sposób ,że świat zachodni chciał w Polsce zbudować państwo religijne i po to niósł pomoc i dotacje ,a to oczywista nie prawda, na zachodzie bez podatku można się tylko modlić, wszelka inna para kościelna działalność jest wolna i dozwolona ,ale musi płacić za siebie i dodatkowo podatki.. To są błędy transformacji, pozwolono na nieograniczoną nieopodatkowaną działalność gospodarczą i propagandową pseudo katolickich firm i instytucji propagandowych , które obecnie nie tylko nie płacą podatków prowadząc działalność gospodarczą udającą modlitwy, ale domagają się wszystkich stanowisk w państwie i prawie wszystkie zdobyły i już otrzymują masę dotacji od państwa oraz instytucji państwowych.

Leszek
Posty: 374
Rejestracja: 28 lis 2016, 19:33

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: Leszek » 23 mar 2018, 10:48

Faktem jest że kościelne bajki oparte tylko i wyłącznie na wierzeniach , bo dowodów żadnych nigdy nie było nie ma i nie będzie, były ważne gdy nie było prawa ustanowionego, nie było sędziów, nie było regulacji życia społecznego i księża to wszystko w jakimś sensie zastępowali, na dodatek należeli do bardzo nielicznego grona potrafiącego czytać i pisać. Ale dzisiaj księża nie są niezbędni do uprawiania jakiejś wiary ,a życie społeczne regulują ustanowione prawa , do którego przestrzegania powołana jest cała masa instytucji. Afiszowanie się dzisiaj swoją taką czy inną wiarą nie jest potrzebne ani wskazane , ważne jest życie zgodne z regułami prawnymi, czyli głównie nie szkodzące innym, co wśród katolików wcale nie jest takie oczywiste i wracają chęci na siłę nawracania ogniem i mieczem niewiernych i innowierców.

Adi
Posty: 346
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: Adi » 24 mar 2018, 0:01

Piszę pan tak jakby nie było radykalnych ateistów i totalitarnych liberałów, a lewica nie tworzyła nowych religii, nowego języka, czy całych aksjomatów.

Polski konserwatyzm społeczny to nie tylko Kościół Katolicki to, także wynik PRL-u, gdzie Gomułce przeszkadzał nawet dekolt Kaliny Jędrusik, a towarzysz Gierek, czy Jaruzelski nie byli zwolennikami związków LGBT zarazem społeczeństwo wcale nie jest skrajne, to raczej politycy z prawa i lewa, pchają je ku skrajnościom.

Jakaś wartością w życiu politycznym i społecznym jest krytycyzm wobec własnych poglądów, czego brakuje zarówno wielu katolickim oszołomom jak
i panu, który sprowadza Kościół, osoby wierzące jedynie do patologii, no jednak nie i ten obraz jest dużo bardziej złożony.

Polska na pewno nie jest krajem wyznaniowym, a jest po prostu krajem bardziej konserwatywnym, być może na lata raczej krajem centro-prawicowym, niż lewicowo-liberalnym, gdzie co jakiś czas mamy odgrzewany spór o aborcje i jest on tyle absurdalny, że nie ma w PiS realnej determinacji do zmiany prawa, jest jakaś cyniczna gra.

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2501
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: HarryBrown » 24 mar 2018, 11:36

Konserwatyzm społeczny a przenikanie się państwa i kościoła to są dwie różne rzeczy. O ile samo konserwatywne podejście społeczeństwa w wielu kwestiach nie jest niczym zdrożnym, to ta druga kwestia może budzić uzasadnione obawy.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
proc
Posty: 1715
Rejestracja: 25 lis 2016, 21:49

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: proc » 24 mar 2018, 12:50

HarryBrown pisze:Konserwatyzm społeczny a przenikanie się państwa i kościoła to są dwie różne rzeczy. O ile samo konserwatywne podejście społeczeństwa w wielu kwestiach nie jest niczym zdrożnym, to ta druga kwestia może budzić uzasadnione obawy.


Harry, nic dodać, nic ująć.
Obawy są tym bardziej uzasadnione, że owego przenikania się państwa z kościołem jest tak dużo, że powoli zaczynamy tracić orientację, gdzie leży granica, za którą będzie można uznać nasz kraj za wyznaniowy.

Obrazek
Nihil novi

Adi
Posty: 346
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: Adi » 24 mar 2018, 22:19

HarryBrown pisze:Konserwatyzm społeczny a przenikanie się państwa i kościoła to są dwie różne rzeczy. O ile samo konserwatywne podejście społeczeństwa w wielu kwestiach nie jest niczym zdrożnym, to ta druga kwestia może budzić uzasadnione obawy.


Nie da się oddzielić religii, po części wpływów Kościoła od polityki i jeśli gdzieś się tak dzieje, to za sprawą drugiej strony politycznego sporu, która musi po prostu wygrać, to przenikanie i spory są, czy były obecne w wielu krajach UE, a spór o aborcję jest niejako sporem naturalnym, gdzie w zależności od punktu widzenia, co nóż mamy argumenty za jedną lub drugą stroną od Chazana w Polsce, po późne aborcję na które zezwolił w Hiszpanii Zapatero.

Tak na prawdę to problemem są poglądy, a nie samo zaangażowanie, bo nie spieramy się o działalność Desmonda Tutu, czy rolę kościoła w Brazylii w powstaniu Partii Pracujących. Argument o państwie wyznaniowym ma charakter publicystyczny, czy jest batem strony liberalnej, lewicowej, a w rzeczywistości bardzo trudno traktować tak obecną Polskę.

Awatar użytkownika
proc
Posty: 1715
Rejestracja: 25 lis 2016, 21:49

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: proc » 24 mar 2018, 23:58

Religijna indoktrynacja prowadzona z poparciem państwa wraz całym szeregiem przywilejów jakimi cieszy się Kościół i bezpośredni wpływ na politykę, chociażby przez zblatowanie interesów kleru z ugrupowaniem rządzącym, to za mało?
Może. Może za mało, aby uznać nasz kraj za drugi Iran, czy Arabie Saudyjską, ale czy naprawdę będzie można nazwać nas państwem wyznaniowym dopiero wtedy?
Politycy rządzący i wspierające ich środowiska pro kościelne stopniowo zaostrzają kurs, aby jak najmocniej związać interesy państwa z biskupami. Dla ich obopólnej korzyści. To jest proces, który w ostatnich dwóch latach mocno przyśpieszył.
A jeśli chodzi o oddzielenie tego, co świeckie od świętego, to owszem da się i nie trzeba walczyć na noże. Wystarczy wykazać się mądrością, a nie używać przymusu do podporządkowania sobie przeciwnika, którym, tak naprawdę, nie do końca wiadomo kto jest. Bo chyba nie chodzi tu o ateistów (przecież to margines), ale o przeciwników politycznych wspieranego przez kler ugrupowania rządzącego, przeciwników, którymi głównie są katolicy. Ot taka ironia, kościół zaangażowany politycznie zarzyna własne owieczki.

Chyba wszystkie religie uwielbiają władzę i pieniądze, dlatego nie można ich nimi dokarmiać.
Nihil novi

Adi
Posty: 346
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: Adi » 25 mar 2018, 0:25

Skoro ktoś ma poparcie, ma siłę, to ma i wpływ i nie da się tego oddzielić, jest naiwnością myśleć, że ojciec Rydzyk zniknie.

Natomiast choćby po projekcie ustawy Ratujmy kobiety, który zgłosiła Barbara Nowacka widać wyraźnie, że i druga strona nie potrafi się zatrzymać w żadnym rozsądnym punkcie, dwa PiS na 99 procent raczej nie wprowadzi projektu totalnie ograniczającego aborcję, bo to koniunkturaliści, mamy kolejny jakiś absurdalny chocholi taniec nad ustawą aborcyjną. Nie wiem być może Kaczyński musi mentalnie utrzymać społeczeństwo w stanie ciągłego wrzenia.

Kiedy pan widział, żeby ktoś ostatnio wykazał się mądrością ?

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2501
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: HarryBrown » 25 mar 2018, 1:50

Reakcja rodzi kontrakcję. Skoro radykalne ugrupowania zwalczające aborcję zaczęły agresywnie działać w temacie, to należało się liczyć z tym, że radykalna część stojąca po drugiej stronie nie pozostawi tego bez odzewu. Ja się z panem zgodzę, że obie strony w swojej walce stosują mało racjonalne a nawet niepoważne argumenty czy propozycje. I to do niczego dobrego nie doprowadzi. Co do samej aborcji jest to ulubiony temat zastępczy polskich polityków szczególnie tych rządzących w sytuacji kiedy pali im się koło tyłków. Politycy dobrze wiedzą, że rzesze narwańców i zapaleńców rzuczą się sobie do gardeł a media, które gonią za sensacją będą ten temat grzać do upadłego. A po cichu zrobi się jakiś kolejny wałek albo zamiecie problem pod dywan.

Natomiast co do przenikania kościoła z państwem, to jako wierzący nie podoba mi się to co się dzieje od wielu lat w naszym kraju. W większości kościołów jest polityczna agitka. Kościół w stosunku do zwykłego obywatela ma o wiele bardziej uprzywilejowaną pozycję - weźmy chociażby tylko kwestie podatkowe czy też kwestię reprywatyzacji. Nie podobają mi się również zbyt duże nakłady finansowe z publicznego grosza na szeroko rozumianą działalność kościoła. W temacie aborcji kościół też gra mało rozsądnie i roztropnie. Owszem duchowni muszą stać na stanowisku ochrony życia, ale nie powinno się to ograniczać li tylko do wymuszenia na politykach wprowadzenia zakazu plus sankcji. Kościół powinien dążyć do tego by państwo w ramach ograniczania aborcji uruchamiało programy pomocy dla ludzi, którzy zdecydują się na urodzenie dziecka z wadami psychicznymi czy fizycznymi. Tak samo powinno być w sytuacji nieplanowanych ciąż poprzez wsparcie finansowe tudzież bardziej elastyczne reguły umożliwiające adopcje etc. O edukacji seksualnej i nauczania odpowiedzialności nie wspomnę. A u nas jak zwykle - zakaz a reszta nas za przeproszeniem ciul obchodzi.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
proc
Posty: 1715
Rejestracja: 25 lis 2016, 21:49

Re: Polska - państwo wyznaniowe ?

Postautor: proc » 25 mar 2018, 7:18

Adi pisze:Skoro ktoś ma poparcie, ma siłę, to ma i wpływ i nie da się tego oddzielić, jest naiwnością myśleć, że ojciec Rydzyk zniknie.

Natomiast choćby po projekcie ustawy Ratujmy kobiety, który zgłosiła Barbara Nowacka widać wyraźnie, że i druga strona nie potrafi się zatrzymać w żadnym rozsądnym punkcie, dwa PiS na 99 procent raczej nie wprowadzi projektu totalnie ograniczającego aborcję, bo to koniunkturaliści, mamy kolejny jakiś absurdalny chocholi taniec nad ustawą aborcyjną. Nie wiem być może Kaczyński musi mentalnie utrzymać społeczeństwo w stanie ciągłego wrzenia.

Kiedy pan widział, żeby ktoś ostatnio wykazał się mądrością ?


Poparcie powinno być dla Kościoła grzechem. Pokusą, której ta instytucja powinna się wystrzegać, aby nie zaszkodzić przynajmniej sobie samej. Mit 85 procent polskich katolików jest właśnie taką wymówką dla stawiania siebie ponad prawem - bo podobno najważniejsze jest to boskie. Kościół jest grzeszny, jest zakłamany i pełen rządzy. Nic dziwnego, że tak dobrze czuje się w koalicji z wieloma politykami.

Czy PiS wprowadzi, czy też nie, całkowity zakaz aborcji to się zobaczy, ale problem jest o wiele głębszy niż ten ważny spór. Polega on na wzajemnych powiązaniach między kościołem a polityką. Nie ma wtedy mowy o rozdziale tych dwóch instytucji. Jest historycznie i obyczajowo uwarunkowany układ, który już od samych fundamentów skarzony jest procesem gnilnym.

Kiedy widziałem mądrość. To proste, w czasach, kiedy tworzono obecną, kompromisową ustawę o przerywaniu ciąży. Politycy i Kościół wtedy się nią wykazali. Że było to dawno? Z punktu widzenia historii to współczesność.
Nihil novi


Wróć do „Polska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość