Bunt w sądach?

Aktualności - dział przeznaczony dla spraw najbardziej aktualnych
z ostatnich 24 godzin
Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2416
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Bunt w sądach?

Postautor: HarryBrown » 28 lut 2018, 10:34

Sędziowie z Krakowa utarli nosa nowej prezes sądu powołanej przez Zbigniewa Ziobrę. W obecności wiceministra sprawiedliwości przyjęli ostrą uchwałę potępiającą zmiany w sądach i zablokowali kandydatów prezes do Kolegium krakowskiego sądu. Buntują się też inne sądy, m.in. w Warszawie

To pierwszy tak mocny sprzeciw sędziów wobec porządków ministra Zbigniewa Ziobry w sądach. Sędziowie w Krakowie pokazali, że jest ich dużo, są zjednoczeni i potrafią przegłosować nową prezes oraz że nie boją się ani jej, ani jej zastępców, ani wiceministra i sędziego jednocześnie Łukasza Piebiaka, który pomaga Ziobrze przejąć kontrolę nad sądami. Stanęli przeciwko niemu i powiedzieli, co myślą o „reformie sądów”.


całość: https://oko.press/bunt-sedziow-krakowa- ... sadow-pis/

Od znajomego, który brał udział w tym zebraniu, wiem że było bardzo gorąco oraz że sędziowie przynajmniej z tych większych ośrodków są zdeterminowani by walczyć o swoje. Atmosfera wobec pana Zbyszka i jego ferajny robi się coraz gęstsza. Obecna władza albo zacznie odpuszczać albo będzie musiała sięgnąć po bardziej opresyjne metody.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
Zulus
Posty: 3281
Rejestracja: 26 lis 2016, 18:33

Re: Bunt w sądach?

Postautor: Zulus » 28 lut 2018, 10:47

Łódzcy sędziowie też się buntują przeciwko ministrowi Ziobrze. W uchwale dotyczącej nowego prezesa, sędziwie piszą wprost, że przyjęcie funkcji po odwołanym prezesie było "sprzeczne z etyką sędziowską oraz naruszające konstytucyjną zasadę odrębności władzy sądowniczej od władzy wykonawczej". - 72 sędziów potępiło przyjęcie przez nowego prezesa stanowiska, 10 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

GsuktkqTURBXy80NTVhOTEwMjY4ZDUxNDNhZmI0YTI2Mzc1NDhiY2QzNS5qcGVnkpUCzQMUAMLDlQIAzQL4wsM.jpg

https://lodz.onet.pl/lodzcy-sedziowie-i ... na/swytfv0
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Awatar użytkownika
Zulus
Posty: 3281
Rejestracja: 26 lis 2016, 18:33

Re: Bunt w sądach?

Postautor: Zulus » 28 lut 2018, 15:21

I sędziowie Sądu Okręgowego w Poznaniu buntują się przeciwko Ziobrze. Poniżej Uchwała Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdzie sędziowie przeciwstawiają się działaniom Ziobry przejawiających się arbitralnym odwoływaniem w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. ;)

Uchwala nr 1 Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 26 lutego 2018 r. w sprawie zmian kadrowych na stanowiskach funkcyjnych w sądach powszechnych.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań Ministra Sprawiedliwości przejawiających się arbitralnym odwoływaniem w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych, w tym wobec odwołania w dniu 8.01.2018 r. Prezesa oraz Wiceprezesa Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto w Poznaniu oraz Prezesa Sądu Rejonowego Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

Przekazywanie opinii publicznej wybiórczych danych statystycznych prowadzi do nieprawdziwych wniosków co do pracy sądów kierowanych przez odwołanych prezesów lub bezpodstawnego obarczania odwołanych prezesów i wiceprezesów sądów odpowiedzialnością za pogorszenie się wyników statystycznych kierowanych przez nich sądów. Wywołuje to efekt równy manipulacji mającej na celu przedstawienie niekorzystnego wizerunku wymiaru sprawiedliwości, z pominięciem rzetelnej informacji o przyczynach spadku efektywności pracy sądów. Forma komunikowania tych decyzji odwoływanym osobom, jak i treść informacji publikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowią przejaw lekceważenia osób pełniących odpowiedzialne funkcje prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych, jak i całej władzy sądowniczej oraz godzą w dobro wymiaru sprawiedliwości i mogą godzić w dobra osobiste poszczególnych sędziów. Tego rodzaju praktyki są niezgodne z dobrymi obyczajami, zaprzeczają regułom demokratycznego państwa prawa, godzą w zasadę jawności życia publicznego oraz transparentności podejmowanych decyzji personalnych.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu wskazuje, że powołanie nowych Prezesów Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto w Poznaniu oraz Sądu Rejonowego Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu było arbitralną decyzją Ministra Sprawiedliwości, podjętą bez wcześniejszej konsultacji ze środowiskiem sędziowskim, bez poszanowania głosu tego środowiska i bez zachowania dobrych praktyk postępowania na drodze służbowej. Nastąpiło także z naruszeniem przez Ministra Sprawiedliwości obowiązku przedstawienia nowopowołanych prezesów zebraniom sędziów w trybie przewidzianym w art. 25 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z 27.07.2001 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2062).

http://www.iustitia.pl/informacje/2125- ... ego-2018-r
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Awatar użytkownika
Zulus
Posty: 3281
Rejestracja: 26 lis 2016, 18:33

Re: Bunt w sądach?

Postautor: Zulus » 28 lut 2018, 16:14

I sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie buntują się przeciwko Ziobrze, protestując przeciwko odwołaniom prezesów i wiceprezesów sądów w Warszawie. ;)

Uchwała nr 3
Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie


Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża swój sprzeciw wobec odwołania przez Ministra Sprawiedliwości prezesów i wiceprezesów Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie i Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie przed upływem ich kadencji. Przerywanie przez Ministra Sprawiedliwości kadencji prezesów i wiceprezesów sądów na podstawie dowolnych przesłanek, bez udziału organów samorządu sędziowskiego jest działaniem wpływającym na niezależność sądów, prowadzącym do sprzecznego z Konstytucją pełnego podporządkowania sądów władzy wykonawczej.

Zgromadzenie przypomina, że Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie wypowiedział się w dotychczasowym orzecznictwie, że w celu utrzymania zasady podziału i równowagi władz, niezbędne jest wyposażenie organów przedstawicielskich środowiska sędziowskiego w prawo udziału w procesie obsady stanowisk w sądach powszechnych.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie krytycznie ocenia powoływanie nowych prezesów i wiceprezesów bez jakiekolwiek współudziału samorządu sędziów.

http://www.iustitia.pl/informacje/2122- ... -warszawie
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Awatar użytkownika
Zulus
Posty: 3281
Rejestracja: 26 lis 2016, 18:33

Re: Bunt w sądach?

Postautor: Zulus » 02 mar 2018, 11:46

Okazuje się, że można zdeptać prawo i konstytucję, ale nie da się zmusić ludzi do posłuszeństwa. Sędziowie nie zgadzają się z decyzjami Ziobry i coraz bardziej otwarcie się im sprzeciwiają. Podejmują uchwały, w których wytykają Ministerstwu Sprawiedliwości arbitralne odwołania prezesów sądów przed upływem kadencji, manipulacje statystyczne i szykany wobec niepokornych. Apelują do kolegów, by nie przejmowali stanowisk po zwalnianych przez ministra prezesach sądów.

Takie uchwały podjęli ostatnio, co już wyżej na forum zostało przytoczone, sędziowie m.in. okręgów: krakowskiego, poznańskiego, łódzkiego i warszawskiego, a ponadto sędziowie okręgów: bydgoskiego, częstochowskiego, toruńskiego, radomskiego.

Sędziowie otwarcie protestują przeciwko demolowaniu przez władze wymiaru sprawiedliwości i państwa prawa.

http://wyborcza.pl/7,75398,23083898,pla ... ekupi.html
http://natemat.pl/231457,spor-sedziow-z ... -prawnikow

Solidarność środowiska sędziowskiego i ostracyzm wobec sprzedajnych sędziów, sprawia, że plan Ziobry się sypie. Brawo. :D
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Awatar użytkownika
Pompon
Posty: 263
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:32

Re: Bunt w sądach?

Postautor: Pompon » 02 mar 2018, 12:12

Kilka lat temu oglądałem program z udziałem satyryka, pana Fedorowicza. Pan Fedorowicz opowiadał o swoich programach artystycznych, z którymi jeździł po kraju w latach 80-tych XX wieku. I podczas tych programów zdezorientowani ludzie pytali go, co mają robić? I pan Fedorowicz udzielił genialnej, moim zdaniem, odpowiedzi.
Poradził, że najpierw muszą dowiedzieć się, czego chce komuna od nich, a potem mają robić coś przeciwnego.
Ta rada jest nadal aktualna.

Awatar użytkownika
Zulus
Posty: 3281
Rejestracja: 26 lis 2016, 18:33

Re: Bunt w sądach?

Postautor: Zulus » 18 mar 2018, 10:42

Ze względu na presję środowiska nominaci Ziobry rezygnują ze stanowisk prezesów sądów. ;)

DYj9t46X4AAVrBw.jpg


Jak widać presja ma sens. :)
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.


Wróć do „Aktualności dnia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość