PiS wygrywa w mateczniku PO na pomorzu

Aktualności - dział przeznaczony dla spraw najbardziej aktualnych
z ostatnich 24 godzin
marko80

PiS wygrywa w mateczniku PO na pomorzu

Postautor: marko80 » 08 sty 2018, 12:46

Wybory uzupełniające w całej gminie Krokowa w woj. pomorskim wygrał z miażdżącą przewagą kandydat PiSu Adam Śliwicki. Zdobył 2809 głosów, kandydat PO Andrzej Styn tylko 1109 głosów. Jest to masakra polityka PO. Dla mnie te wyniki są przerażające i są bardzo niepokojącym prognostykiem przed tegorocznymi wyborami samorządowymi. Kiedy pan Schetyna i reszta się obudzą? Kolejnej kadencji PiSu Polska nie wytrzyma.

Awatar użytkownika
HarryBrown

Re: PiS wygrywa w mateczniku PO na pomorzu

Postautor: HarryBrown » 08 sty 2018, 13:31

W ubiegłym roku odbyły się wybory uzupełniające w kilku miejscach i wyniki dla PiSu też nie były zachęcające. Wybory samorządowe szczególnie te dotyczące wyborów na prezydenta/burmistrza/wójta kierują się swoimi prawami gdyż głosuje się na konkretnego człowieka a tym samym liczy się jego wiedzę, dokonania, rzetelność itd. Ponadto nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że PO w ogóle nie przyłożyło się marketingowo do tych wyborów. I z tego co do mnie doszło, to mieszkańcy nie byli zadowoleni z decyzji radnych (gdzie na ten moment przeważają ludzie związani z PO) o konieczności organizacji wyborów uzupełniających z uwagi, że w listopadzie br. odbędą się terminowe wybory samorządowe - p. Śliwicki po śmierci wójta otrzymał od rządu nominację do pełnienia obowiązków wójta. Czyli wniosek jaki się nasuwa - trzeba zacząć słuchać ludzi.

Na koniec, jak na wybory uzupełniające to była zaskakująco wysoka frekwencja bo ponad 50%!
Homo erectus = jansen21

marko80

Postautor: marko80 » 08 sty 2018, 13:36

HarryBrown pisze:W ubiegłym roku odbyły się wybory uzupełniające w kilku miejscach i wyniki dla PiSu też nie były zachęcające. Wybory samorządowe szczególnie te dotyczące wyborów na prezydenta/burmistrza/wójta kierują się swoimi prawami gdyż głosuje się na konkretnego człowieka a tym samym liczy się jego wiedzę, dokonania, rzetelność itd. Ponadto nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że PO w ogóle nie przyłożyło się marketingowo do tych wyborów. I z tego co do mnie doszło, to mieszkańcy nie byli zadowoleni z decyzji radnych (gdzie na ten moment przeważają ludzie związani z PO) o konieczności organizacji wyborów uzupełniających z uwagi, że w listopadzie br. odbędą się terminowe wybory samorządowe - p. Śliwicki po śmierci wójta otrzymał od rządu nominację do pełnienia obowiązków wójta. Czyli wniosek jaki się nasuwa - trzeba zacząć słuchać ludzi.

Na koniec, jak na wybory uzupełniające to była zaskakująco wysoka frekwencja bo ponad 50%!

Ja myślałem raczej że wysoka frekwencja wpływa na premię dla opozycji a nie PiSlamu. Co ciekawe w tej samej gminie wybory samorządowe w 2014 wygrało PSL, zdobywając 1512 głosów, drugi wynik zanotowało PiS – 966 głosów, PO była dopiero trzecia – 722 głosy. Nie wiem czy to był syndrom i zasługa słynnej książeczki w ówczesnych wyborach. Ale już w wyborach do Sejmu w tej samej gminie w 2015 r. zwyciężyła PO (34,7 proc.), PiS zajął drugie miejsce (31,6 proc.). Platforma zdobyła wtedy 1201 głosów, a PiS 1092. Dziwne rzeczy się dzieją.

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 08 sty 2018, 13:42

Wnioski są dwa:
Pierwszy taki, że PiS w terenie jest dzisiaj partią silną - to co jest, a może niegdyś było, znakiem firmowym PSL.
Drugi natomiast, to że wbrew naiwnym opiniom, to nie jest wcale tak, że elektorat PO zdeterminowany pójdzie do wyborów, mając dość kaczyzmu, a elektorat PiS zaśpi. Zdaje się, że jest na odwrót, o czym zresztą dyskutowaliśmy w temacie "sondaże" i kilku innych. Mają dużo silniejszą motywację: my wybieramy mniejsze zło, oni wybierają dobro.
Poprę kandydaturę Romana Giertycha na prezydenta RP. Jeśli się zdecyduje... ;)

Marian

Postautor: Marian » 08 sty 2018, 13:44

sciemniacz pisze:Wnioski są dwa:
Pierwszy taki, że PiS w terenie jest dzisiaj partią silną - to co jest, a może niegdyś było, znakiem firmowym PSL.
Drugi natomiast, to że wbrew naiwnym opiniom, to nie jest wcale tak, że elektorat PO zdeterminowany pójdzie do wyborów, mając dość kaczyzmu, a elektorat PiS zaśpi. Zdaje się, że jest na odwrót, o czym zresztą dyskutowaliśmy w temacie "sondaże" i kilku innych. Mają dużo silniejszą motywację: my wybieramy mniejsze zło, oni wybierają dobro.

Cóż ?... Łaska suwerena na pstrym koniu jeździ...

Awatar użytkownika
Przekret

Postautor: Przekret » 08 sty 2018, 13:44

marko80 pisze:Wybory uzupełniające w całej gminie Krokowa w woj. pomorskim wygrał z miażdżącą przewagą kandydat PiSu Adam Śliwicki. Zdobył 2809 głosów, kandydat PO Andrzej Styn tylko 1109 głosów. Jest to masakra polityka PO. Dla mnie te wyniki są przerażające i są bardzo niepokojącym prognostykiem przed tegorocznymi wyborami samorządowymi.

Widocznie rządząca PO nie potrafiła trwale uzależnić wyborców tej gminy od siebie. Na zdobyciu "betonowego elektoratu" polegają rządy w gminach. Myślę, że wśród lokalnych przywódców PO trwa niepokój. Innymi słowy, umiłowani przywódcy zaczynają odczuwać swędzenie pewnej części ciała, co pokazują przygody PO z województwa zachodniopomorskiego.
Ale nie martw się kolego marko80; w sejmikach PO nie straci większości, chyba, że prezes Kaczyński cytując klasyka "na pasach przejedzie autem pijaną zakonnicę w ciąży". Chociaż już raz się pomylił red. Michnik.

marko pisze: Kiedy pan Schetyna i reszta się obudzą? Kolejnej kadencji PiSu Polska nie wytrzyma.

Wytrzyma Polska na pewno drugą kadencję PiS-u, ale już przy trzeciej byłbym zaniepokojony. Pytanie, kiedy sejm uchwali dwu kadencyjność w Parlamencie, bo od tego zależy dynamiczny rozwój Polski.

Brown pisze:p. Śliwicki po śmierci wójta otrzymał od rządu nominację do pełnienia obowiązków wójta. Czyli wniosek jaki się nasuwa - trzeba zacząć słuchać ludzi.

W tym wypadku mamy kilka niewiadomych; ile kadencji rządził zmarły wójt, jakie ugrupowanie reprezentował, co dobrego (albo niedobrego) dla wyborców zrobił przez lata sprawowania władzy. Silna opozycja jaką sobie w tej gminie zafundowała PO może świadczyć, że za wesoło tam nie było.
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi.

marko80

Postautor: marko80 » 08 sty 2018, 13:52

Zmarły wójt był z PSLu nieformalnie, zawsze miał ich poparcie.

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 08 sty 2018, 13:55

Zmarły wójt, rządził w gminie od wielu lat (bodajże od 2002) i był bardzo ceniony i lubiany przez mieszkańców. Do wyborów zawsze szedł jako niezależny kandydat - co akurat w wyborach na szefów samorządów jest praktyką u nas często spotykaną. Oficjalnego poparcia PO raczej nie miewał bo ta wystawiała często swojego kontrkandydata. Co do wesołości, to jak już wyżej napisałem - ludzie nie byli zadowoleni z decyzji radnych o konieczności wyboru wójta dwa razy w tym samym roku kalendarzowym. Ale nie można wykluczyć, że p. Śliwicki posiada walory i przymioty, które wg wyborców dają rękojmię skutecznego i dobrego rządzenia bez zbędnej politycznej ideologii, której jest tak wiele na szczeblu centralnym.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
Kostyr

Postautor: Kostyr » 08 sty 2018, 16:32

HarryBrown pisze:Na koniec, jak na wybory uzupełniające to była zaskakująco wysoka frekwencja bo ponad 50%!
marko80 pisze:Ja myślałem raczej że wysoka frekwencja wpływa na premię dla opozycji a nie PiSlamu. Co ciekawe w tej samej gminie wybory samorządowe w 2014 wygrało PSL, zdobywając 1512 głosów, drugi wynik zanotowało PiS – 966 głosów, PO była dopiero trzecia – 722 głosy. Nie wiem czy to był syndrom i zasługa słynnej książeczki w ówczesnych wyborach. Ale już w wyborach do Sejmu w tej samej gminie w 2015 r. zwyciężyła PO (34,7 proc.), PiS zajął drugie miejsce (31,6 proc.). Platforma zdobyła wtedy 1201 głosów, a PiS 1092. Dziwne rzeczy się dzieją.

Jakie dziwne? PiS trenuje kreatywne wybory. Stąd ta 50% frekwencja i wygrana z taką przewagą. ;)

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 08 sty 2018, 16:55

marko80 pisze:
Ja myślałem raczej że wysoka frekwencja wpływa na premię dla opozycji a nie PiSlamu. Co ciekawe w tej samej gminie wybory samorządowe w 2014 wygrało PSL, zdobywając 1512 głosów, drugi wynik zanotowało PiS – 966 głosów, PO była dopiero trzecia – 722 głosy. Nie wiem czy to był syndrom i zasługa słynnej książeczki w ówczesnych wyborach. Ale już w wyborach do Sejmu w tej samej gminie w 2015 r. zwyciężyła PO (34,7 proc.), PiS zajął drugie miejsce (31,6 proc.). Platforma zdobyła wtedy 1201 głosów, a PiS 1092. Dziwne rzeczy się dzieją.

Przy wyborach na wójta/burmistrza/prezydenta nie ma co patrzeć na wyniki plebiscytu partyjnego.
O premii to może można myśleć przy frekwencji na poziomie >65-70%. Poziom 50% jest poziomem standardowym w ostatnich 15-20 latach.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 08 sty 2018, 21:20

Z informacji od autochtonów - kampania kandydata PO była bardzo partyjna, koncentrująca się na PO i anty-PiS. Czyli stale powielane są te same błędy co na szczeblu centralnym. Czyli w sumie można dalej nie komentować.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
Podet

Postautor: Podet » 09 sty 2018, 21:05

Na jednostkowym przykładzie nie można budować obrazu ogólnego w sytuacji kiedy PO szykuje się do wyborów samorządowych, które będą mega-testem przed meczem dziesięciolecia jesienią 2019.
Jednak apel do najwyższych władz PO jest wskazany. Marazm wyraźny, inicjatyw własnych niewiele, nawet Petru w ostatnich dniach ze swym planem alternatywnym wobec Morawieckiego przyciągnął uwagę mediów, a PO?
I always get what I want

Wróć do „Aktualności dnia”