Na fotelu premiera nie będzie zmiany. Jak informuje Onet i dziś Fakt Jarosław Kaczyński nie zostanie szefem rządu.
Onet.
Według naszych informacji o swoje stanowisko do końca kadencji może być za to spokojna premier Beata Szydło. I to pomimo wielu spekulacji medialnych, jakie w ostatnich tygodniach miały miejsce. A także dość trudnych relacji, jakie łączą premier Szydło z wicepremierem Morawieckim.
Fakt.
Wbrew plotkom, że szefem rządu zostanie Jarosław Kaczyński (68 l.), na fotelu premiera nie będzie zmiany.
Natomiast jak dowiaduje się Onet, w związku z podsumowaniem dwóch lat rządu Beaty Szydło, ze stanowiskami może pożegnać się nawet pięcioro ministrów.
Kandydatami do zdymisjonowania są:
1. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Problem w tym, że murem za ministrem Adamczykiem od miesięcy stoi premier Beata Szydło. - Tym razem nie będzie w stanie obronić swojego bliskiego politycznego przyjaciela – twierdzi nasz rozmówca.
Chodzi o ostry spór między Adamczykiem a wicepremierem Mateuszem Morawieckim, który ma bardzo długą listę uwag i zastrzeżeń do działalności resortu infrastruktury. Adamczyk jest coraz bardziej blokowany przez Morawieckiego, który w rozmowach na Nowogrodzkiej wytyka mu słabe wykorzystywanie funduszy unijnych na budowę dróg i kolei, a także tolerowanie kolesiostwa w spółkach podległych Ministerstwu Infrastruktury.
Na zapleczu PiS coraz częściej mówi się o podzieleniu ministerstwa i przejęciu dużej jego części przez resort rozwoju kierowany przez Morawieckiego. Jednak to, co najbardziej zaszkodziło notowaniom Adamczyka u samego Kaczyńskiego, to realizacja programu Mieszkanie+, który mimo zapowiedzi wciąż jest w powijakach. A PiS i cała "dobra zmiana" nie mogą sobie pozwolić na fiasko tak dużego projektu, który obok realizowanego z sukcesem programu 500+ ma być fundamentem położonym pod kolejne wyborcze zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy.
2. Szef MSZ Witold Waszczykowski.
Z kolei Waszczykowskiemu prezes PiS ma za złe zawalenie sprawy ustawy o służbie zagranicznej, która miała oczyścić polską dyplomację z osób związanych ze służbami PRL. Po tym, jak Onet ujawnił fakt współpracy z wojskowymi służbami PRL ambasadora przy UE Jarosława Starzyka, czara goryczy na Nowogrodzkiej się przelała. - Minister Waszczykowski dostał już sporo ostatnich szans. Kolejnej nie będzie – twierdzi nasz rozmówca.
Nie wiadomo, kto miałby stanąć na czele MSZ. W przestrzeni medialnej wymieniane są ostatnio dwa nazwiska: wicemarszałka Senatu Adama Bielana i szefa gabinetu politycznego prezydenta Krzysztofa Szczerskiego.
- Adam Bielan ma wszelkie kwalifikacje, aby być w przyszłości świetnym ministrem spraw zagranicznych, ale nasza partia [Polska Razem] w tej chwili nie aspiruje do przejęcia MSZ – mówił w wywiadzie dla Onet wicepremier Jarosław Gowin.
Z kolei Szczerski to prawa ręka prezydenta Andrzeja Dudy i trudno sobie wyobrazić, aby teraz miał opuścić głowę państwa, lecz tego do końca wykluczyć nie można. Zwłaszcza, że jego notowania na Nowogrodzkiej ostatnio znacząco wzrosły, bo to Szczerski jest wymieniany jako łącznik między prezydentem a partią rządzącą, dzięki któremu już prawie osiągnięto kompromis ws. reformy sądownictwa.
W ostatnich dniach w mediach jako kandydat do zastąpienia Waszczykowskiego wymieniany był europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który jak na razie odmówił przyjęcia tej propozycji, choć wielu w PiS właśnie jego wymienia jako następcę po Waszczykowskim.
3. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Jak twierdzą nasze źródła, rząd miałby opuścić także minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Według kierownictwa PiS wciąż nie udało się partii zbudować przewagi wśród wiejskiego elektoratu, który – co prawda – zauważył transfer środków w postaci 500+, lecz to zasługa minister pracy Elżbiety Rafalskiej, a nie Jurgiela.
Jego miejsce miałby zająć szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, obecnie prawa ręka premier Szydło, a w pierwszym rządzie PiS Jarosława Kaczyńskiego sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa.
4. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Zmiana na stanowisku ministra szykowana jest także podobno w resorcie zdrowia. Według naszych informacji zmiany w służbie zdrowia pod kierunkiem Konstantego Radziwiłła nie idą tak szybko i sprawnie, jak chce tego Jarosław Kaczyński.
Ponadto zapowiedź jeszcze z kampanii o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia okazała się niemożliwa do zrealizowania w tej kadencji. Konto Radziwiłła obciąża także mocno trwający protest lekarzy rezydentów, z którym ministerstwo nie potrafi sobie poradzić. Podobno już zaczęły się pierwsze przymiarki do wyboru nowego ministra.
5. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Na liście do dymisji widnieje – według naszych informacji - jeszcze nazwisko minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. Nasze źródła twierdzą, że na Nowogrodzkiej mimo skutecznego PR-u dostrzeżono zbyt wolne tempo wprowadzania cyfrowych projektów. Ponadto kondycja finansowa resortu ma pozostawiać wiele do życzenia, a gdy dorzuci się do tego liczne spory w rządzie, w jakie uwikłana jest Streżyńska, to jej odejście z rządu robi się bardzo prawdopodobne.
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci ... ka/6msqe91
O tych samych ministrach do zdymisjonowania pisze też dziś Fakt:
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ ... zi/rs6j4qv
Oczywiście najwięksi szkodnicy nie zostaną zdymisjonowani. Mam tu na myśli szefa MON Antoniego Macierewicza, szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, szefa MS Zbigniewa Ziobrę oraz szefa MŚ Jana Szyszkę.