NIE dla zakazu handlu w niedzielę.

Aktualności - dział przeznaczony dla spraw najbardziej aktualnych
z ostatnich 24 godzin
Awatar użytkownika
HarryBrown

Re: NIE dla zakazu handlu w niedzielę.

Postautor: HarryBrown » 17 paź 2017, 18:43

Dać każdemu 5000+ to przez cały tydzień nikt nie będzie musiał pracować. Za to będzie miał dużo czasu na kadzenie Naczelnikowi i jego ferajnie.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
Zulus

Postautor: Zulus » 25 paź 2017, 11:44

Kantar TNS: Ponad 75 proc. Polaków chce wolnych niedziel dla pracowników, bez zakazu handlu.

"Największe poparcie - 76% ankietowanych - uzyskała propozycja zagwarantowania co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu pracownikom, bez konieczności wprowadzania zakazu handlu w niedziele. Zakaz handlu we wszystkie niedziele poparło jedynie 36% badanych" - czytamy w komunikacie.

https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/ ... 81106.html

Ja też jestem zwolennikiem dwóch wolnych niedziel dla pracowników bez wprowadzania zakazu handlu. ;)
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Awatar użytkownika
Zulus

Postautor: Zulus » 27 paź 2017, 19:12

Piotr Duda zastanawia się czy w związku z tym, że zgodnie z konkordatem, niedziela jest dniem wolnym od pracy, nie skieruje skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

Bez tytułu.png

Czyli jak rozumiem, według szefa Solidarności, w niedzielę powinny być zamknięte szpitale, kościoły, kina, restauracje itd. Taksówki też nie powinny jeździć, także pociągi oraz cała komunikacja miejska. :lol: :lol: :lol: Od kiedy Polska jest krajem wyznaniowym :?: :!:

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 30 paź 2017, 12:34

W kontekście obrzydzenia do pracy jaki prezentuje "podła zmiana" oraz jej przybudówki z Solidarnością na czele, to jestem ciekaw jakim wynikiem w Polsce zakończyłoby się głosowanie w referendum rozpisanym przez nasz rodzimy rząd, w którym mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie "rodaku czy chcesz by rząd każdego miesiąca miał przelewać po 3 tys. zł na konto każdego Polaka?". W takiej Szwajcarii ludzie gremialnie odpowiedzieli - NIE. Ale u nas obstawiam wynik zgoła odmienny biorąc pod uwagę całą propagandę przeciwko etosowi pracy.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
Zulus

Postautor: Zulus » 24 lis 2017, 14:50

Wbrew woli większości Polaków, Sejm głosami posłów PiS i Kukiz, wprowadza zakaz handlu w niedzielę.

DPZIn1JWAAAXEbJ.jpg

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko ostatnia niedziela, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele. W ustawie uwzględniono ponad 20 wyjątków np. dla stacji benzynowych, sklepów na dworcach, sprzedaży dewocjonaliów czy pamiątek.

Aby uniknąć konieczności notyfikowania projektu w Brukseli, z ustawy usunięto ograniczenia handlu dla sklepów internetowych.

http://www.parkiet.com/Gospodarka----Kr ... andlu.html

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 24 lis 2017, 17:21

Zulus pisze:Wbrew woli większości Polaków, Sejm głosami posłów PiS i Kukiz, wprowadza zakaz handlu w niedzielę.

Myślę, że w tej kwestii powinni się wypowiedzieć pracownicy handlu, ekspedientki, magazynierzy, kasjerki, serwis, a nie "większość Polaków". :)
Poprę kandydaturę Romana Giertycha na prezydenta RP. Jeśli się zdecyduje... ;)

Awatar użytkownika
Zulus

Postautor: Zulus » 24 lis 2017, 18:17

sciemniacz pisze:
Zulus pisze:Wbrew woli większości Polaków, Sejm głosami posłów PiS i Kukiz, wprowadza zakaz handlu w niedzielę.

Myślę, że w tej kwestii powinni się wypowiedzieć pracownicy handlu, ekspedientki, magazynierzy, kasjerki, serwis, a nie "większość Polaków". :)

Gdyby spytać kelnerów czy kelnerki w restauracjach czy pubach, pracowników kin, pracowników stacji benzynowych, kolejarzy, to też pewnie by byli za zakazem handlu w niedzielę. Ale ich ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie obejmuje. ;)

Awatar użytkownika
Zulus

Postautor: Zulus » 24 lis 2017, 18:53

Zulus pisze:
sciemniacz pisze:

Gdyby spytać kelnerów czy kelnerki w restauracjach czy pubach, pracowników kin, pracowników stacji benzynowych, kolejarzy, to też pewnie by byli za zakazem handlu w niedzielę. Ale ich ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie obejmuje. ;)

Z tymi kolejarzami to przesadziłem. A już nie mogę edytować. ;)

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 24 lis 2017, 21:40

Zulus pisze:Z tymi kolejarzami to przesadziłem. A już nie mogę edytować. ;)

Nie no, czemu? ;) Restauracja, kino, teatr, stacja benzynowa, transport publiczny, służby komunalne, służby drogowe, wojsko, opieka medyczna, służby ratownicze, to jednak co innego. Nie to, że im się nie należy, ale jednak inna specyfika. Nie widzę żadnego społecznego pożytku z pracy w niedziele galerii handlowej czy osiedlowej biedry. Zakupy to nie jest ani rozrywka, ani coś co nam przynosi jakąś korzyść. Techniczna czynność możliwa do wykonania w dniu powszednim (przepraszam w tym miejscu panie). A to, że niedziela w galerii to sposób na weekend wielu z nas, wcale mi się nie podoba. I okej, niech sobie każdy spędza ze swoją rodziną niedziele tak jak lubi, ale pod warunkiem, że nie kosztem życia rodzinnego innych osób. A jeśli już, to niech to będzie wyjście na film, wspólny obiad, koncert, spacer, przeczytanie książki, jakieś warsztaty, a nie latanie za gaciami w promocji po trzy dychy. ;)

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 25 lis 2017, 0:10

Też uważam, że świat się nie zawali od zamkniętych sklepów w niedzielę, problem polega jednak na odpowiednim skonstruowaniu ustawy, tak, aby nie dochodziło sytuacji kuriozalnych, jak chociażby czynna galeria, czy Biedronka przy dworcu autobusowym, albo kolejowym.
Poza tym pozostaje kwestia dodatkowego wynagrodzenia za pracę w niedzielę innych zawodów. Powinni mieć zagwarantowane większe stawki, ale nie tak, jak teraz w sposób uznaniowy.
Nihil novi

Awatar użytkownika
Karolina

Postautor: Karolina » 25 lis 2017, 5:17

A ja chcę móc kupić wtedy, gdy potrzebuję i chcę i żeby mi tej wolności fanatycy nie odbierali...
Czas wymyślono po to, by nie robić wszystkiego w jednym momencie ;)

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 25 lis 2017, 8:27

proc pisze:Też uważam, że świat się nie zawali od zamkniętych sklepów w niedzielę, problem polega jednak na odpowiednim skonstruowaniu ustawy, tak, aby nie dochodziło sytuacji kuriozalnych, jak chociażby czynna galeria, czy Biedronka przy dworcu autobusowym, albo kolejowym.
Poza tym pozostaje kwestia dodatkowego wynagrodzenia za pracę w niedzielę innych zawodów. Powinni mieć zagwarantowane większe stawki, ale nie tak, jak teraz w sposób uznaniowy.

Myślę, że oprócz dodatkowego wynagrodzenia, za pracę w niedziele powinien przysługiwać dodatkowy urlop w stosunku 1 do 1. A kary za nieprzestrzeganie przez pracodawców powinny być na tyle wysokie, żeby działały odstraszająco.

Karolina pisze:A ja chcę móc kupić wtedy, gdy potrzebuję i chcę i żeby mi tej wolności fanatycy nie odbierali...

A ja pracuję i chcę móc na przykład pójść do urzędu wtedy kiedy potrzebuję i chcę, bez konieczności zwalniania się czy brania urlopu, albo gnania przez miasto na złamanie karku. Może wprowadźmy czas pracy urzędów taki jak czas pracy sklepów. Każdy będzie sobie mógł pójść spokojnie załatwić wieczorem albo w niedzielę. Niech nam fanatycy tej możliwości nie odbierają.

Awatar użytkownika
Karolina

Postautor: Karolina » 26 lis 2017, 3:58

Nikt Ci nie odbiera, czas pracy urzędów nie reguluje ustawa, tylko pracodawca, nie raz jest tak, że godziny są wyznaczane tak, żeby było wygodnie patentowi. Żaden fanatyk Ci więc tego prawa nie odbiera, w przeciwieństwie do tego, co teraz się robi.

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 26 lis 2017, 9:10

Karolina pisze:Nikt Ci nie odbiera, czas pracy urzędów nie reguluje ustawa, tylko pracodawca, nie raz jest tak, że godziny są wyznaczane tak, żeby było wygodnie patentowi. Żaden fanatyk Ci więc tego prawa nie odbiera, w przeciwieństwie do tego, co teraz się robi.

Przepisy stanowią inaczej:

§ 1. Rozporządzenie określa zasady ustalania rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia, obowiązującego członków korpusu służby cywilnej oraz pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej, zatrudnionych w urzędach administracji rządowej, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej oraz w art. 1 ust. 1 pkt 12 i 14 oraz ust. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych.

§ 2. Dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) ustala rozkład i wymiar czasu pracy członków korpusu służby cywilnej i pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej, zwanych dalej "pracownikami", biorąc pod uwagę, że praca powinna być wykonywana od poniedziałku do piątku w godzinach między 8.15 a 16.15.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25.04.2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej

2. Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, urzędnik państwowy może być zatrudniony poza normalnymi godzinami pracy, a w wyjątkowych wypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta.

3. Przepisów ust. 1a i 2 nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz - bez ich zgody - do osób sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do lat ośmiu.

Ustawa z dnia 16.09.1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, tekst ujednolicony

Zresztą nie chodzi o to czy praca w wolne dni zależy od prawodawcy czy pracodawcy, ale o zwykłą empatię. Ta kobiecina na kasie też często ma życie rodzinne, dzieci, chce z nimi spędzić trochę czasu. A przy sklepach otwartych w tygodniu do godziny 21-ej, to nie jest problem zrobić zakupy dzień wcześniej albo dzień później.
Oczywiście ja bym te zmiany przeprowadził inaczej niż PiS, poprzez drastyczne zwiększenie praw przysługujących pracownikowi w związku z pracą w niedziele, a nie odgórny zakaz, ale skoro oni nie potrafią inaczej, to dobre i to. Tak czy inaczej, sytuacja wymaga uregulowania.

Awatar użytkownika
Karolina

Postautor: Karolina » 26 lis 2017, 20:08

Ja pisałam o administracji samorządowej, często zdarza Ci się załatwiać sprawy w ministerstwie? I daj spokój z "tą kobieciną", populizmem daje na odległość. Dla mnie jest zupełnie inaczej i żadne półśrodki nie są nigdy dobrym rozwiązaniem.

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 26 lis 2017, 20:19

Karolina pisze:Ja pisałam o administracji samorządowej, często zdarza Ci się załatwiać sprawy w ministerstwie? I daj spokój z "tą kobieciną", populizmem daje na odległość. Dla mnie jest zupełnie inaczej i żadne półśrodki nie są nigdy dobrym rozwiązaniem.

A jak często widziałaś urząd pracujący w niedzielę? Raz w roku? Jak deklaracje trzeba składać? Ewentualnie jakieś jednorazowe akcje typu wymiana dowodów? A założę się, że ludzie chętnie by w dni dla siebie wolne od pracy, załatwiali sprawy w urzędach.
Co do "kobieciny", to dla Ciebie populizm, a dla wielu pracowników handlu, realny życiowy problem. Karolina, jaki jest kłopot zrobić zakupy w tygodniu? Sklepy są czynne do wieczora.

Awatar użytkownika
Karolina

Postautor: Karolina » 27 lis 2017, 3:54

Wiesz, że możesz też sprawy załatwić via poczta czy nawet on line? Tak jak twoje zakupy wieczorem? Problem? Życiowy?

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 27 lis 2017, 7:05

Karolina pisze:Wiesz, że możesz też sprawy załatwić via poczta czy nawet on line? Tak jak twoje zakupy wieczorem? Problem? Życiowy?

Zakupy przez internet też możesz zrobić. Sam często korzystam.
Tak, probem życiowy. Dzieci chodzą do szkoły w dni powszenie, a małżonkowie pracują w handlu więc raz do pracy rano, raz wieczorem, raz w sobotę, a raz w niedzielę, raz oboje, a raz tylko jedno. To gorzej niż kierowca TIR-a.

Awatar użytkownika
Karolina

Postautor: Karolina » 27 lis 2017, 18:34

A widzisz, a o kierowców TIR'a nikt się tak nie troszczy...

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 29 lis 2017, 0:00

W takim razie należy zamknąć na weekend w całym kraju wszystkie knajpy, kluby i inne tego typu przybytki. Tam w weekendy pracuje przecież mnóstwo ludzi, którym władza nie chce zapewnić niedzieli z rodziną i domowym rosołem. Posłowie z pislamu i bogobojni działacze z NSZZ "S" jak będą chcieli się w weekend sponiewierać to będą mogli to zrobić w warunkach domowych w obecności własnych rodzin - które na pewno będą szczęśliwe widząc sponiewieranych mężów i ojców.
Homo erectus = jansen21

Wróć do „Aktualności dnia”