Złotówka umacnia się...

Tutaj wytykamy rządowi PiS wszelkie potknięcia i błędy a nawet głupoty tzw "dobrej zmiany".
Jako opozycja mamy takie prawo!
Marian

Złotówka umacnia się...

Postautor: Marian » 07 sty 2018, 21:31

W Polsce byłem i widziałem... umacnianie się złotówki .
Piszę by uprzedzić ewentualne przechwałki rządu prezesa Kaczyńskiego o potężnej sile polskiej złotówki ,której siłę tenże rząd zbudował ;) :lol: ;) :lol: .
Otóż...
Im bliżej świąt tym droższa była złotówka. Zdarzyło mi się widzieć w kantorze cenę 3,50 gr za 1 eurosa. Tak,tak - widziałem,zastanawiałem się,zrozumiałem...
A było tak :
Banki zamknięte a turystów i Rodaków pracujących na Zachodzie lub mających zagraniczne emerytury zatrzęsienie a pobliskie stoiska z pamiątkami sprzedają za złotówki / widziałem b. rzadkie wyjątki / .
Nie życzę źle polskie złotówce a wręcz przeciwnie , ale... Taka IKEA 90 % swoich wyrobów produkuje w Polsce...
No to czemu polscy producenci nie kopną w 4d IKEI i nie stworzą swojej sieci sprzedającej polskie wyroby pod polskim znakiem ????
Gdy tak się stanie - czego serdecznie życzę - wtedy polski nabierze realnej a nie turystycznej wartości .
Łączę POzdrowionka z miejsca zamieszkania.

Awatar użytkownika
HarryBrown

Re: Złotówka umacnia się...

Postautor: HarryBrown » 08 sty 2018, 6:53

Na umacnianie się albo osłabianie się polskiej waluty ma wpływ wiele czynników. Kwestia sieci IKEA akurat minimalnie. Główne czynniki to:
- eksport i import
- stopy procentowe
- emisja skarbowych papierów
- inflacja
- wzrost PKB

Czy należy się cieszyć z silnej waluty albo płakać z powodu jej niskiej wartości, to już dyskusja na odrębny temat. Silna złotówka to na pewno delikatny uśmiech na twarzach tych co mają kredyty w walutach obcych, ale też łzy przedsiębiorców nastawionych na eksport własnych towarów i usług.
Homo erectus = jansen21

pantg

Postautor: pantg » 08 sty 2018, 8:40

Ciekawe spostrzeżenie Mariania. Ciekawe czy parę tygodni po świętach zanotujemy urealnienie się polskiej złotówki.
.
Prorokiem nie jestem, ale na sto procent coraz szybciej będzie się rozkręcała spirala inflacji, jednak to zjawisko jest długofalowe, choć będzie coraz szybsze.

Marian

Postautor: Marian » 08 sty 2018, 12:14

HarryBrown pisze:Na umacnianie się albo osłabianie się polskiej waluty ma wpływ wiele czynników. Kwestia sieci IKEA akurat minimalnie. Główne czynniki to:
- eksport i import
- stopy procentowe
- emisja skarbowych papierów
- inflacja
- wzrost PKB

Czy należy się cieszyć z silnej waluty albo płakać z powodu jej niskiej wartości, to już dyskusja na odrębny temat. Silna złotówka to na pewno delikatny uśmiech na twarzach tych co mają kredyty w walutach obcych, ale też łzy przedsiębiorców nastawionych na eksport własnych towarów i usług.

Harry,
do Twoich głównych czynników dorzuć :
- Rodaków pracujących za granicą ,którzy na święta zjeżdżają do Polski;
- turystów zagranicznych;
- polskich kierowców samochodów ciężarowych / ponad 50 % na zachodnich drogach stanowią ciężarówki z polskimi tablicami rejestracyjnymi /.

Co się tyczy IKEI ... Wolałbym kupować polskie produkty spod polskiego znaku.Ale...

Silna złotówka to raczej marna nowina dla Rodaków mieszkających poza Polską i otrzymujących polskie emerytury.

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 08 sty 2018, 13:08

Niestety ale w każdym przypadku czy to będzie silna czy słaba złotówka to będziemy mieli do czynienia z uradowanymi jak i pokrzywdzonymi. W takiej sytuacji najkorzystniejsze będzie by kurs był w miarę stabilny. Gdzieś spotkałem się ze stwierdzeniem, że najlepszym rozwiązaniem z ujęciu makroekonomicznym byłoby utrzymywanie złotówki - (cyt.) "słabej ale nie za bardzo".
Homo erectus = jansen21

Marian

Postautor: Marian » 08 sty 2018, 13:31

Najzdrowsza waluta jest wtedy gdy jest samorządna i niezależna ... od polityków ;)

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 08 sty 2018, 13:45

Tutaj bym się sprzeczał. Popatrz sobie na to co się dzieje z takimi walutami jak np. bitcoin, który nie jest w żaden sposób powiązany z jakimkolwiek państwem, syndykatem państw czy też międzynarodową instytucją finansową (przynajmniej na ten moment). Tam też dochodzi do wielu niezdrowych sytuacji. Zresztą kursy walut w dużej mierze zależne są od bieżącej sytuacji politycznej i makroekonomicznej świata, regionu i państwa a także tego co się dzieje na rynkach finansowych. Państwa raczej starają się ograniczać swoją działalność w tej sferze do minimum (wszelkie próby np. obrony kursu przez władze zawsze kończą się batami bo spekulanci aż przebierają nogami by do takich sytuacji dochodziło). Państwa raczej dążą do stabilizowania kursów by uniknąć sytuacji, że jednego dnia płacimy X a drugiego 2X - dlatego tak ważne jest prowadzenie świadomej polityki stóp procentowych, dbanie o inflację oraz równoważenie budżetu państwa.
Homo erectus = jansen21

Leszek

Postautor: Leszek » 09 sty 2018, 12:40

Bitcoin z niczym nie jest powiązany i nikt nie gwarantuje choćby minimalnej jego wartości, zatem jest napompowanym przez spekulantów , złodziei i oszustów śmieciem i trzeba o tym głośno mówić zanim Polacy stracą na tym śmieciu pieniądze.
Jak już to powinniśmy wstrzymać sprzedaż srebra po bezsensownie tanim kursie, bo srebro powinno być co najmniej 10 razy droższe po takich dodrukach wszystkich głównych walut i tak będzie ,ale my możemy już go mieć mniej niż powinniśmy, a wszystkie liczące się rządy i banki po cichu tworzą rezerwy złota i srebra pomimo zakazu USA, bo złoto i srebro to jedyny prawdziwy pieniądz i każda waluta w jakimś procencie musi być nimi chroniona..
Co do złotówki to już nie aktualne i znowu się osłabia..

Awatar użytkownika
Przekret

Postautor: Przekret » 09 sty 2018, 17:26

W związku z letnim wypoczynkiem i świętami chrześcijańskimi do Polski przyjeżdża dużo obywateli polskich z zagranicy a także turystów chcących odpocząć w bezpiecznym państwie od nawoływań muezinów.
Zauważył to cały herszt od Banku Narodowego i korzystając ze sposobności czyści kieszenie wszystkim wymieniającym dolary i Euro na złotówki. Nie są to wielkie kwoty, zaledwie może kilka procentów, ale sumując daje dosyć duże pieniądze.
Po tych świętach złotówka wraca do normy. Podobnie jest z paliwami. Na wakacje parę groszy więcej na litrze, a koncerny się cieszą z zysków.
Leszek pisze:Co do złotówki to już nie aktualne i znowu się osłabia..

To by uzasadniało moją teorię.
Leszek pisze:Bitcoin z niczym nie jest powiązany i nikt nie gwarantuje choćby minimalnej jego wartości, zatem jest napompowanym przez spekulantów , złodziei i oszustów śmieciem i trzeba o tym głośno mówić zanim Polacy stracą na tym śmieciu pieniądze.

Przypuszczam, że jest to odmiana raju podatkowego, pralnia pieniędzy. Nie sądzę, by Bitcoin szybko padł.
Co do miszcza się nie wypowiadam - ja tylko idealnie gram na nerwach i mistrzowsko potrafię wku....ać ludzi.

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 09 sty 2018, 20:06

Przekret pisze:Przypuszczam, że jest to odmiana raju podatkowego, pralnia pieniędzy. Nie sądzę, by Bitcoin szybko padł.

Też obstawiam pralnię. Czy padnie? To zależy. Jeżeli tematem zainteresują się tajniacy z różnych służb i wywiadów to może jeszcze długo sobie pofunkcjonować. A przy okazji trochę podymają przeciętnych zjadaczy chleba z ich oszczędności.
Homo erectus = jansen21

Leszek

Postautor: Leszek » 10 sty 2018, 9:30

Bitcoinów jest podobno ograniczona ilość, ,a i tak je "wybrańcy" kopią, za to codziennie można tworzyć tysiące jego nowych odmian i tysiące innych tzw krypto walut, czyli zapisków cyfrowych w komputerach sprzedawanych naiwnym jak maść na szczury za realną wartość.

Wróć do „Oceniamy rządy PiS”