Raport Humans Rights Watch o rządzie PiS.

Tutaj wytykamy rządowi PiS wszelkie potknięcia i błędy a nawet głupoty tzw "dobrej zmiany".
Jako opozycja mamy takie prawo!
Awatar użytkownika
Zulus
Posty: 3343
Rejestracja: 26 lis 2016, 18:33

Raport Humans Rights Watch o rządzie PiS.

Postautor: Zulus » 26 paź 2017, 11:33

Organizacja pozarządowa Human Rights Watch przeanalizowała sytuację w naszym kraju od momentu wygranej PiS w 2015 r. i przygotowała raport. Organizacja ta zarzuca Polsce działania zagrażające praworządności i prawom człowieka. Unię Europejską wzywa do aktywniejszego działania.

"Rząd polski wykorzystał parlamentarną większość do uchwalania praw, które osłabiają kontrolę nad władzą wykonawczą, naruszają praworządność i zagrażają prawom człowieka" - podkreśliła organizacja Human Rights Watch w raporcie. - Polska idzie tą samą autorytarną drogą, co Węgry, a rząd wielokrotnie pokazywał swą pogardę dla rządów prawa - wyjaśniła Lydia Gall, ekspertka organizacji.


HRW dostrzegła następujące zagrożenia w Polsce pod rządami PiS:

1. Ograniczono skuteczne funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego.

Jak podkreślili autorzy dokumentu, rząd "ograniczył skuteczne funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego", a także "zwiększył zależność tego organu w stosunku do aktualnej większości parlamentarnej, jeśli chodzi jego skład personalny".

Dostrzegli także zmiany w ustawie o sądach powszechnych, które "umożliwiają władzy wykonawczej sprawowanie nadzoru nad sądami" oraz próby wprowadzenia "rozwiązań prawnych, które zmusiłyby sędziów Sądu Najwyższego do ustąpienia, o ile władza wykonawcza nie przedłużyłaby im mandatu".

Podkreślono, że ustawy o SN i KRS zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zwrócono jednak uwagę, że prezydent przedłożył własny projekt ustawy o SN, "który i tak oznaczać będzie przymusową emeryturę dla ok. 40 procent sędziów Sądu Najwyższego" oraz ustawy o KRS, której rozwiązania "nie usuwają jednak zagrożenia związanego z wyborem członków rady z klucza politycznego".


2. "Ograniczenie wolności mediów" i "nadzwyczajne uprawnienia ABW".

W raporcie dostrzeżono też "ograniczenie wolności mediów", które przejawiać się ma w wymianie władz mediów publicznych oraz powołanie Rady Mediów Narodowych, "której członkowie wybierani są z klucza politycznego".

Zaniepokojenie autorów raportu budzą również wprowadzone przepisy antyterrorystyczne.

Szczególną uwagę zwrócono na nadzwyczajne uprawnienia ABW w zakresie inwigilacji, "które jednocześnie nie są poddane skutecznej kontroli sądowej" oraz możliwość blokowania stron internetowych bez konieczności zwracania się do sądu o wydanie stosownej zgody.


3. "Jedna z najbardziej restrykcyjnych regulacji antyaborcyjnych".

W raporcie przypomniano również, że w Polsce "obowiązuje jedna z najbardziej restrykcyjnych regulacji antyaborcyjnych w Europie", a we wrześniu 2016 r. posłowie rządzącej partii poparli projekt ustawy wprowadzający niemal całkowity zakaz aborcji.

Zauważono, że z wprowadzenia projektu zrezygnowano pod wpływem masowych protestów, które jednak nie zapobiegły wejściu w życie ustawy ograniczającej dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

"Ograniczenia tego rodzaju nie znajdują uzasadnienia i mogą jednocześnie zwiększyć rozmiar podziemia aborcyjnego, a tym samym liczbę przypadków zakażenia, krwotoku i śmierci" - zwrócili uwagę autorzy raportu.


4. Próba "zakłócenia działalności społeczeństwa obywatelskiego".


Wśród zagrożeń w Polsce praw człowieka wymieniono także nowelizację przepisów o zgromadzeniach, co zdaniem twórców raportu może doprowadzić do "ograniczenia skali protestów antyrządowych w przyszłości".

Zdaniem HRW polski rząd podjął także próby "zakłócenia działalności instytucji społeczeństwa obywatelskiego i ograniczenia zrzeszania się".

"Przedstawiciele organizacji pozarządowych zawiadomili Human Rights Watch o przypadkach znacznych i nieuzasadnionych opóźnień płatności w ramach uzgodnionego wcześniej finansowania publicznego. Organizacje pozarządowe obawiają się również przepisów umożliwiających większą inwigilację i blokowanie stron internetowych" - podkreślono.

W raporcie zwrócono także uwagę na "automatyczne zawracanie azylantów na granicy polsko-białoruskiej przez polską straż graniczną, co stanowi pogwałcenie prawa UE i konwencji międzynarodowych".


Organizacja HRW wzywa ponadto w raporcie polskie władze do ścisłej współpracy z unijnymi instytucjami i zadbanie o to, aby wszystkie ustawy i polityczne dyrektywy były zgodne z europejskimi i międzynarodowymi normami praw człowieka.
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017 ... adzie-pis/
https://www.hrw.org/pl/news/2017/10/24/310393
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Wróć do „Oceniamy rządy PiS”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości