Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Platforma Obywatelska - jaka jest, jaka powinna być, a jaka będzie?
Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2405
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 11 mar 2018, 11:43

Panie Adi, tylko problem polega na tym, że propozycje pislamistów spowodują że państwo zabierze na zawsze 25% z tych oszczędności jakie jeszcze są w OFE. Także krytyka tego rozwiązania jest jak najbardziej zasadna i nie ma co tego łączyć z wyprowadzeniem obligacji i przypisaniem ich czy też ich wartości do kont w ZUS. Pan znowu koncentruje się nie na meritum tylko na historii.
Homo erectus = jansen21

Adi
Posty: 281
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 11 mar 2018, 15:34

PiS nigdy nie był partia pro-reformatorską, odpowiedzialną, więc nie jestem zaskoczony, po reformie Tuska i Rostowskiego po części OFE w takim kształcie straciły sens, więc nie ma prostego powrotu do sytuacji sprzed reformy i trzeba na nowo przemyśleć filar kapitałowy.

Krytyka złych obligacji vs dobre akcje w funduszach OFE to była istna groteska.

Nie chodzi o to, żeby prywatyzować wszystko do zera w logice Rzońcy, a o to, żeby fundusze emerytalne i filar kapitałowy były trwałą częścią systemu, tak jak pisałem wcześniej nie da się poważnie traktować tych słów i zapowiedzi Schetyny w oderwaniu od wcześniejszych obietnic socjalnych więc warto być uczciwym, a nie stosować kolejnych postulatów tylko jako bat na PiS.

Jeśli pokaże pan ludziom ten postulat - o zakusach władzy - to reakcja wielu ludzi będzie podobna - wkurwienie - nie sądzę bym był w tym osamotniony, proszę pamiętać, że jedyni ludzie, którzy byli przeciwni majstrowaniu przy OFE to był elektorat PO - nie PIS-u, nie SLD, nie PSL-u.

Zamiast obiecywać góry, może prościej zrobić to co możemy zrobić stosunkowo małym kosztem ? Czyli przywrócić stopniowo filar kapitałowy dla nowych roczników, stworzyć proste konta emerytalne - oszczędnościowe zwolnione z podatku Belki do jakiegoś tam progu.

Natomiast powrót do sytuacji z przed reform PO i PIS po latach rozpasania w finansach publicznych, ZUS byłby obiektywnie cholerny trudny,
kosztowny i uczciwie trudno oczekiwać, że to miałoby sens - licząc polityczne korzyści i straty, inne obietnice wyborcze, które to po prostu wykluczają.

Da się to pana zdaniem pogodzić ze wcześniejszymi agendami Schetyny - 500 złotych już na pierwsze dziecko, 13 emeryturą ?

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2405
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 11 mar 2018, 18:15

500+ w ujęciu Schetyny zakłada również odcięcie od tego systemu całej rzeszy tych, których sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że nie potrzebują wsparcia finansowego. Ja sam znam wielu w pydę zamożnych ludzi, którzy biorą 500/1000/1500 co miesiąc. Jak już państwo decyduje się na taki program to trzeba to zrobić z głową i kierować strumień pieniędzy do tych faktycznie potrzebujących. Do tego nie musi to być koniecznie gotówka. Mogą to być jakieś bony, które będzie można realizować w sklepach (z wyłączeniem np. zakupu wódy, piwska i papierochów), szkołach itp. itd.

Co do emerytur to powiem panu z autopsji, że olbrzymi odsetek ludzi w Polsce ma szczerze mówiąc wywalone na ten temat. Do nich nie dociera, że obniżka wieku emerytalnego równa się, że będą otrzymywać emeryturę na poziomie jałmużny. Ludzie prowadzący działalność gospodarczą też w olbrzymiej masie nie biorą pod uwagę takiej kwestii, że niskie składki jakie płacą przełożą się na dramatycznie niskie zabezpieczenie emerytalne. Dlatego nie uważam by temat, który poruszyła Platforma był czymś żenującym nawet jeśli swojego czasu zrobili to co zrobili z OFE. I ja osobiście jestem zainteresowany by to co od 1998 r. odłożyło mi się w OFE znowu znalazło się poza państwowym systemem.
Homo erectus = jansen21

Adi
Posty: 281
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 11 mar 2018, 21:36

No i zawiało typową dla PO demagogią na temat 500 plus - jak kapitalnie wyjaśnił wice-minister Marczuk - dawniej dziennikarz Gazety Prawnej, stworzenie np kryterium dochodowego na poziomie 5000 złotych na osobę w rodzinie dałoby oszczędności rzędu 80-120 mln czyli, te oszczędności byłyby mniejsze, niż koszty administracyjne programu szacowane na 250 mln złotych, tworzenie bardzo kosztownego systemu komu się należy, a kto przekracza próg kosztowałoby więcej, niż wyniosłyby realne oszczędności.

Sukcesem 500 plus jest to, że jest to program szeroki, bez kryterium dochodowego, nie prowadzi więc do patologii, gdzie nie opłaca się pracować, mieć wyższych dochodów, żeby nie stracić świadczenia na dziecko. Już dziś opieka społeczna ogranicza gotówkę dla rodzin patologiczny i w takich wypadkach ma to sens, natomiast stygmatyzowanie wszystkim pieniędzy z 500 plus w postaci bonów, które także trzeba wydrukować rozprowadzić to kuriozum.

PO i Schetyna krytykując 500 plus z lewa i prawa totalnie stracił wiarygodność i do kanonu komedii przejdzie zachowanie PO w czasie głosowania i debaty, gdzie PO chciała dać 500 plus każdemu dziecku, wiec głosowała za tym, żeby nie dać żadnemu. :lol:

Obecnie program kosztuje 25-28 mld złotych po propozycjach Schetyny, z których trzeba się będzie wywiązać zrobi się grubo ponad 40 mld - 44-45 mld, ale geniusz z Wrocławia idzie dalej i proponuje 13 emeryturę.

Doszliśmy dziś do takiego etapu, że wiele osób krytykujących PiS, nawet jeśli liczy na wygraną PO, to niekoniecznie spodziewa się po tej partii czegoś mądrego po wyborach, a sensie programów ekonomiczno-społecznych to poziom nam się niestety wyrównał. PO zakończy żenujący spektakl wokół TK, SN, spory z UE o zasady państwa prawa, skończy się obłęd polityki historycznej, której podporządkowano całość polityki zagranicznej, ale jeśli chodzi o gospodarkę to cudów nie będzie.

Od czasu absurdu z przedstawieniem w kampanii jednolitego podatku PO niestety nie pracuje wcale lepiej, nie ma kraju na świecie, gdzie lud wgłębia się meandry systemu emerytalnego, czy ludzie chcą pracować dłużej, no ale co się dziwić skoro mamy taką klasę polityczną i PO, także przyczyniło się do takiej postawy, pal licho samo rozmontowywanie OFE - ale styl - kampania, nagonka - to była żenada.

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2405
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 11 mar 2018, 22:54

Jeżeli 500+ dla pana to nie jest patologiczny program to gratuluję. Sam fakt, że daje się ludziom pieniądze za nic jednocześnie zadłużając tych ludzi a właściwie przyszłe pokolenia to już jest arcypatologia. Kolejną patologią jest twierdzenie, że to program rzekomo mający poprawić przyrost naturalny. I niestety ale jest patologią dawanie pieniędzy ludziom, którzy tych pieniędzy nie potrzebują, a wyklucza się samotnych rodziców tudzież rodziny których dochód na głowę przekroczył 1 zł. Co do rzekomego braku wpływu na rynek pracy, to proponuję by pan sięgnął po opracowania GUS. Czyli panie Adi ale to pan uprawia tanią demagogię. I śmiem twierdzić, że całe to 500+ zlikwiduje sam pis jak tylko zacznie się hamowanie wzrostu i trzeba będzie szukać oszczędności w budżecie.

A opinie jakiegoś pislamskiego ministra to akurat żadna gwarancja, że (a) mówi prawdę, (b) a także kompetencji. To, że dla nich oszczędność 250 baniek czy 500 baniek to żadna oszczędność mnie nie dziwi. W szastaniu publicznymi pieniędzmi przerośli wszystkie poprzednie rządy. I trzeba być ślepcem by tego nie dostrzegać.

A w kwestii propozycji Schetyny odnośnie 500+ jak i 13 emerytury widział pan dokładne analizy i wyliczenia czy tylko bazuje na tym co w komitecie centralnym w wydziale propagandy powiedzieli?
Homo erectus = jansen21

Adi
Posty: 281
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 12 mar 2018, 10:48

Wyliczenia wiceministra Marczuka są prawidłowe - czytałem jego teksty w Gazecie Prawnej i zawsze były to rzeczy na poziomie, dwa zasłynął on jako krytyk wielu propozycji PiS-u, więc jego obecność w rządzie jest miłą niespodzianką i dobrze, że choć jeden minister chce mieć partnerów, ludzi myślących, a nie sprowadza polityki do potakiwania, nie jest jak Kaczyński, któremu od rana do wieczora mówią, jaki prezes mądry, jaki wspaniały - w takim otoczeniu każdy prędzej czy później by zwariował.

Bądźmy uczciwi w ocenach 500 plus jest sukcesem PiS-u program ugruntował poparcie i ani PiS, ani opozycja go nie rozmontuje, dwa to, że PIS-owi nie rozleciał się budżet, że udało się nieco uszczelnić VAT jest niewątpliwych sukcesem na tle rządów PO - oczywiście w sensie propagandowym te sukcesy są rozdmuchane ponad realny efekt, ale reklama polityczna - siłą rzeczy posługuje się pewną przesadą.

Jeśli rzekomo zaoszczędzi pan 400-500 mln i stworzy podobne wydatki po stronie kosztów administracyjnych w dodatku narzuci wszystkim uciążliwą sprawozdawczość, formularze, to tego rodzaju rzeczy nie mają większego sensu.

PO nie mówi o likwidacji - a rozszerzeniu 500 plus na pierwsze dziecko, ogólnie postawa opozycji sprowadza się do absurdalnej krytyki z lewa i prawa.

Schetyna nie przedstawił żadnych wyliczeń bazuje na wyliczeniach ekonomistów one są na oko, ale co do wielkości są raczej trafne, na potrzeby tej dyskusji wystarczy, a to czy byłoby to 42 mld 560 mln - czy 44 mld to kwestia drugorzędna - co to zmienia - co do kierunku i poziomu ?

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2405
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 12 mar 2018, 11:52

Sukces partii niekoniecznie musi być sukcesem państwa jako państwa. Owszem hasło 500+ było lokomotywą wyborczą i na pewno przysporzyło wiele głosów Naczelnikowi i jego organizacji. Natomiast nie można zapominać, że cały ten program powiększa deficyt państwa nawet jeżeli Morawieckiemu udało się trochę uszczelnić system podatkowy (na marginesie - przy pomocy rozwiązań przygotowanych przed odchodzącą ekipę). Chociaż raczej to efekt zwiększonych wpływów wynikających ze wzrostu gospodarczego. Jakiś czas temu czytałem felieton ekonomisty, który poddał analizie ten projekt w kontekście programu mającego na celu zwiększyć dzietność - co tak chętnie lansują politycy pislamu. I wyszło, że urodzenie jednego nowego polskiego obywatela kosztuje podatników 1,5 mln zł i niestety nigdy się to nie zwróci biorąc pod uwagę sumę danin jakie płaci przeciętnie przez swoje życie statystyczny Polak. Mało tego cały ten system negatywnie odbije się na naszym zabezpieczeniu emerytalnym już w perspektywie 10-20 lat.

Pragnę również zauważyć, że w ramach 500+ jak najbardziej istnieje system administracyjny, który zajmuje się sprawozdawczością, analizami i weryfikacją. Świadczą o tym np. decyzje nakazujące zwrot świadczeń i nie są to jednostkowe decyzje. Także koszty administracyjne już ponosimy jako państwo i podatnicy. Rozszerzenie programu 500 na pierwsze dziecko nie jest już tylko pomysłem PO. W styczniu br. ex-premier Szydło zapowiedziała, że jest szansa że już w 2019 r. uda się rozszerzyć ten program właśnie na pierwsze dziecko.

PS Twierdzenie, że czyjeś wyliczenia są prawidłowe li tylko na podstawie tego, że osoba która to robiła jest rzeczowa i na poziomie bywa bardzo często zgubne.
Homo erectus = jansen21

Marian
Posty: 1885
Rejestracja: 26 lis 2016, 22:57

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Marian » 12 mar 2018, 12:33

HarryBrown pisze:Sukces partii niekoniecznie musi być sukcesem państwa jako państwa. Owszem hasło 500+ było lokomotywą wyborczą i na pewno przysporzyło wiele głosów Naczelnikowi i jego organizacji. Natomiast nie można zapominać, że cały ten program powiększa deficyt państwa nawet jeżeli Morawieckiemu udało się trochę uszczelnić system podatkowy (na marginesie - przy pomocy rozwiązań przygotowanych przed odchodzącą ekipę). Chociaż raczej to efekt zwiększonych wpływów wynikających ze wzrostu gospodarczego. Jakiś czas temu czytałem felieton ekonomisty, który poddał analizie ten projekt w kontekście programu mającego na celu zwiększyć dzietność - co tak chętnie lansują politycy pislamu. I wyszło, że urodzenie jednego nowego polskiego obywatela kosztuje podatników 1,5 mln zł i niestety nigdy się to nie zwróci biorąc pod uwagę sumę danin jakie płaci przeciętnie przez swoje życie statystyczny Polak. Mało tego cały ten system negatywnie odbije się na naszym zabezpieczeniu emerytalnym już w perspektywie 10-20 lat.

Pragnę również zauważyć, że w ramach 500+ jak najbardziej istnieje system administracyjny, który zajmuje się sprawozdawczością, analizami i weryfikacją. Świadczą o tym np. decyzje nakazujące zwrot świadczeń i nie są to jednostkowe decyzje. Także koszty administracyjne już ponosimy jako państwo i podatnicy. Rozszerzenie programu 500 na pierwsze dziecko nie jest już tylko pomysłem PO. W styczniu br. ex-premier Szydło zapowiedziała, że jest szansa że już w 2019 r. uda się rozszerzyć ten program właśnie na pierwsze dziecko.

PS Twierdzenie, że czyjeś wyliczenia są prawidłowe li tylko na podstawie tego, że osoba która to robiła jest rzeczowa i na poziomie bywa bardzo często zgubne.Kolego HB, nie jest ważne kto liczył :| Ważne kto naPiSał... a naPiSał Adi,więc trzeba w to wierzyc bo inaczej :lol:

Przepraszam za wtręt .

Dodatek na dzieci - należny i potrzebny - był sloganem wyborczym PiS . Akle ... ale nie był dopracowany w szczegółach.
Śpieszyli się przed wyborami. A jest tak,że takiego rozdawnictwa kraje cywilizowane nie znają. Bo tam gdzie jest dawanie tam muszą być gwaracje,że danina zostanie wykorzystana zgodnie z wolą donatora.
A co mamy ? ... Mądry i odpowiedzialny widzi i dzieci korzystają a ...inny korzysta z zasiłku na własne dzieci .Których biorców wsparcia jest więcej - kto wie ?

Adi
Posty: 281
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 12 mar 2018, 13:19

Oceniając np liczbę podatników z najwyższego progu, czy gospodarstw domowych, które mają na osobę 5000 tysięcy złotych - a były takie badania choćby na potrzeby marek luksusowych, to wyliczenia wiceministra są wedle mojej wiedzy prawidłowe i nie myli się on co do zasady, że lepiej dać bogatym podatnikom 500 złotych, niż tworzyć kosztowną i uciążliwą machinę biurokratyczną w poszukiwaniu pozornych oszczędności.

Sukces 500 plus polega właśnie na tej prostocie i nie ma racji kolega Marian - podobne programy bez kryterium dochodowego są w wielu krajach UE - jednoczesna krytyka z lewa i prawa ze strony opozycji nie ma żadnego sensu.

Przy okazji rząd PO-PSL wprowadził 'kosiniakowe" czyli 1000 złotych na dziecko przez rok, a program nie jest nawet ułamku tak obecny w świadomości społecznej jak 500 plus, czyli nawet nielicznych sukcesów nie było komu sprzedać, nie chciało się prowadzić polityki informacyjnej.

Szansa Szydło to jednak mniej, niż twarda obietnica Schetyny, szczególnie gdy nie ma tu mowy o dochodzeniu do pełnej kwoty - obiektywnie te propozycje będą kulą u nogi PO jeśli wróci ona do władzy, zaś ich nie spełnienie byłoby fatalnie odebrane przez opinię publiczną.

Awatar użytkownika
Pompon
Posty: 246
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:32

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Pompon » 12 mar 2018, 13:53

HarryBrown pisze:Jeżeli 500+ dla pana to nie jest patologiczny program to gratuluję. Sam fakt, że daje się ludziom pieniądze za nic jednocześnie zadłużając tych ludzi a właściwie przyszłe pokolenia to już jest arcypatologia. Kolejną patologią jest twierdzenie, że to program rzekomo mający poprawić przyrost naturalny. I niestety ale jest patologią dawanie pieniędzy ludziom, którzy tych pieniędzy nie potrzebują, a wyklucza się samotnych rodziców tudzież rodziny których dochód na głowę przekroczył 1 zł. Co do rzekomego braku wpływu na rynek pracy, to proponuję by pan sięgnął po opracowania GUS. Czyli panie Adi ale to pan uprawia tanią demagogię. I śmiem twierdzić, że całe to 500+ zlikwiduje sam pis jak tylko zacznie się hamowanie wzrostu i trzeba będzie szukać oszczędności w budżecie.


Stanę w obronie Adiego i napiszę tak, skoro 500+ to patologia, to dlaczego Schetyna chciał eskalować tę patologie i przyznać 500 zł na pierwsze dziecko? :D

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2405
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 12 mar 2018, 14:06

Pompon, dla jednego to patologia a dla drugiego nie. Ja co do zasady jestem przeciwnikiem rozdawania publicznej kasy na lewo i prawo i to jeszcze bez żadnej refleksji. G.Schetyna jak i politycy z innych ugrupowań mają prawo mieć inne zdanie w tej kwestii.
Homo erectus = jansen21

Marian
Posty: 1885
Rejestracja: 26 lis 2016, 22:57

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Marian » 12 mar 2018, 15:07

Samopoc społeczna a więc dodatek na dzieci , czy na starców to jest święty obowiązek społeczeństw . A rozdawnictwo propagandowe to tworzenie patologii społecznej.
Jasne,że ustalenie kryteriów nie jest proste.
W przypadku Polski ,gdzie aż tak wielkich problemów ze znalezieniem pracy nie ma płacenie na żywienie / bo nie na kształcenie / przyszłych robotników w Europie Zach. czy gdzie tam jeszcze mija się z celem.
Pomoc winna być przeznaczona na naukę w pierwszym rzędzie.Zamiast dawać urodzonym nierobom pieniądze na fikcyjną pomoc dla dzieci lepiej jest płacić stypendia uczącym się a im lepiej się uczą tym wyższe stypendia przyznawać.


Wróć do „Platforma Obywatelska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości