Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Platforma Obywatelska - jaka jest, jaka powinna być, a jaka będzie?
Awatar użytkownika
Zulus
Posty: 3065
Rejestracja: 26 lis 2016, 18:33

Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Zulus » 08 mar 2018, 15:56

Na dzisiejszej konferencji prasowej PO zainaugurowała akcję "Twoja Polska". W jej ramach politycy PO: lider partii Grzegorz Schetyna, główny ekonomista ugrupowania prof. Andrzej Rzońca oraz posłanka Marta Golbik zapowiedzieli złożenie w Sejmie projektu zmian w systemie emerytalnym.


Platforma proponuje kolejne reformy: chodzi o oszczędności emerytalne i przywrócenie limitu składek na ZUS.

W październiku ubiegłego roku Platforma Obywatelska na swej konferencji programowej zapowiedziała przygotowanie wielu ustaw poprawiających sytuację przedsiębiorców i długofalowe szanse rozwoju gospodarki. Dziś (8 marca) przedstawiła dwa kolejne projekty.

Ustawa o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych składa się zaledwie z dwu artykułów. Jej sens sprowadza się do uznania oszczędności, które pozostały w OFE po przejęciu ich połowy przez państwo, za prywatną własność uczestników OFE. Ma to zapobiec dalszemu wywłaszczaniu przyszłych emerytów. Jak wiadomo, obecny rząd rozpatruje projekt przejęcia pozostających jeszcze w OFE oszczędności (w zamian za odpowiednie zapisy na kontach emerytalnych w ZUS) i oddanie reszty uczestnikom OFE, z możliwością ich lokowania w rozmaitych instytucjach zarządzających aktywami.

Nie nacjonalizować OFE

Projekt PO jest radykalniejszy – wszystkie oszczędności w OFE mają być uznane za prywatną własność, z tym że nie jest rozstrzygnięty ich dalszy los. OFE uzyskały w ostatnim roku wysoką stopę zwrotu, ale wielu finansistów uważa, że zasady ich funkcjonowania powinny zostać zmienione, koszty zarządzania obniżone. Pieniądze gromadzone w OFE mogłyby też być przekazane do rozmaitych instytucji zarządzających oszczędnościami. Projekt PO nie zamyka tych możliwości, choć koncentruje się na sprawie uznanej za najważniejszą – uznaniem, że oszczędności w OFE nie mogą być nacjonalizowane.

W październiku PO zapowiadała przedstawienie rozwiązań także dla oszczędności i wcześniej przejętych przez ZUS (obligacji skarbu państwa). W projekcie przedstawionym 8 marca tego nie ma, ale prof. Andrzej Rzońca, główny doradca Platformy, zapowiada, że nad takim rozwiązaniem pracuje – chodziłoby o zamianę przejętych wcześniej obligacji na akcje spółek SP.

Przywrócić limit składek na ZUS


Drugi projekt ustawy, który PO składa w Sejmie, dotyczy przywrócenia limitu składek emerytalnych. W grudniu 2017 roku Sejm przyjął rządowy projekt ustawy znoszący limit płaconych składek. Dotyczy to osób wysoko zarabiających – menedżerów, wysokiej klasy profesjonalistów, których wynagrodzenie obciążone było wcześniej składkami emerytalnymi tylko do wysokości 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W praktyce oznaczało to, że przestawali płacić składki emerytalne w ostatnich miesiącach roku. Rząd PiS chce, by płacili, niezależnie od wysokości zarobków przez cały rok.

Ustawa przyjęta w grudniu oznacza znaczny wzrost kosztów pracy tej grupy osób, a z drugiej strony w przyszłości bardzo wysokie emerytury, np. dla prezesów spółek SP. Tymczasem na skutek obniżenia wieku emerytalnego w przyszłości znaczna część emerytów będzie otrzymywała świadczenie minimalne, więc emerytury wynoszące kilkadziesiąt tysięcy złotych będą zapewne wywoływały krytykę.

Wzrost kosztów pracy wysokiej klasy specjalistów może spowodować zmniejszenie napływu do Polski inwestycji zagranicznych – w tym sektorze specjaliści są wysoko opłacani. Możliwa też jest zamiana umów o pracę na umowy cywilno-prawne (pracownicy założą firmy i będą obciążani niskimi składkami).

PO idzie w swym projekcie dalej. Proponuje nie tylko przywrócenie limitu 30-krotności średniego wynagrodzenia dla składek emerytalnych, ale także wprowadzenie go dla składek rentowych i chorobowych.

Skutki budżetowe tych propozycji są trudne do oszacowania, gdyż nie wiadomo, jak wiele osób zagrożonych wyższymi składkami przejdzie na rozliczenia firma- firma.


Komentarz Witolda Gadomskiego:

Dobrze, że PO pokazuje własne, odważne pomysły na sprawy, które nie dotyczą bieżącej walki politycznej, ale za to obchodzą miliony ludzi (składki OFE) i w istotny sposób wpłyną na warunki gospodarowania (składki emerytalne). Nie są to propozycje nierealne, służące jedynie propagandzie (jak dawny i już zapomniany pomysł podatku 3 x 15). Nie mają zabarwienia ideologicznego, nie obciążają nadmiernie budżetu państwa i przy dobrej woli mogą być wprowadzone w życie jeszcze w tej kadencji. Dzięki swym projektom Platforma pokazuje, że jest poważną alternatywą dla pogrążonego w coraz większym chaosie PiS-u. To nie przełoży się natychmiast na słupki poparcia partii, ale za rok wyborcy to docenią.

http://wyborcza.pl/7,155287,23117223,pl ... talne.html


Postulaty PO:

1. Państwo nie będzie mogło ingerować w wartość środków zgromadzonych w filarze kapitałowym.

DXwtnJAX0AAExeY.jpg


2. Zabezpieczymy oszczędności Polaków zgromadzone w filarze kapitałowym przed zakusami jakiejkolwiek władzy.

DXwvM_cW0AABRep2.jpg


3. Przywrócimy limity składek. Obniżymy górny próg limitu składek na ubezpieczenia emerytalne od 2019 roku.

DXwwiJrWAAECmiV3.jpg
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Adi
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 08 mar 2018, 18:49

Jako człowiek, któremu nie zrobiono resetu pamięci będę znowu złośliwy i zapytam, a kto rozpoczął demontaż OFE i nagonkę na Balcerowicza za zrobienie reformy ?

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2313
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 08 mar 2018, 19:13

Owszem było to za rządów PO i PSL. Osobiście uważam, że był to duży błąd. Przynajmniej dobrze, że się zreflektowali i być może Rzońca wypracuje sensowną propozycję naprawienia tego - jeżeli będzie to w akcjach spółek Skarbu Państwa to nie będę protestować.
Homo erectus = jansen21

Adi
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 08 mar 2018, 19:55

Przecież masz obligacje na subkoncie w ZUS, które dał Ci Tusk - teraz będziemy je zamieniać na akcje i tak się bawić ?

Umówmy się, że opozycja po rządach PiS-u nie będzie miała wielkiego pola manewru, a Schetyna swoją nieodpowiedzialną polityką dziś, szykuje formacji stryczek na szyję, przecież ten człowiek składa propozycje z lewa i prawa bez grama zastanowienia - mamy bardzo daleko idącą obietnice 500 złotych już na pierwsze dziecko, 13 emerytury, a jednocześnie z tym wszystkim idą i zapowiedzi liberalne - czy tak się buduje program i wiarygodność ?

Po reformach PO - wokół OFE one i tak straciły rację bytu, więc potrzebny jest nowy program, osobiście proponowałbym liberalizację OFE i reformę, która zamieniłaby je fundusze na wzór szwedzkiego systemu emerytalnego, dwa wprowadziłbym zwolnienie z podatku Belki drobnych oszczędności emerytalnych i nie tylko, do jakiejś tam kwoty w danym roku, podobnie zwolnił z PIT inwestorów giełdowych, studentów, którzy inwestują drobne kwoty i się uczą.

Nie cenię Rzońcy po głupotach jakie napisał na temat Centralnego Portu Lotniczego, dla mnie jednej z nielicznych inwestycji rządu PIS, która ma sens, ręce i nogi i która się obiektywnie broni.

PO dalej pracuje w formule w jakiej zaprezentowała jednolity podatek - tak przy okazji to co się stało z tą propozycją, która miała połączyć składki ZUS, z podatkiem, gdzie głównym celem pani premier Kopacz było odklepanie liniowości - a było to przedstawione w taki sposób, że nawet znany ekspert ekonomiczny Piotr Kuczyński potrzebował dwóch dni, żeby dojść do tego o co w tym wszystkim chodzi.

Nie da się ukryć, że PO krytykujące PiS na odcinku, gdzie sama dała dupy nie jest specjalnie wiarygodna, więc można sobie na dziś pewne rzeczy darować, ilu Polaków zarabia 30 krotność przeciętnej pensji - czy to jest palący i nośny politycznie temat - no nie.
Osoby bardzo dobrze zarabiające i tak płacą w Polsce stosunkowo niskie podatki na tle wielu krajów UE, natomiast osoby o niskich i przeciętnych dochodach już nie.

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2313
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 08 mar 2018, 20:34

Akurat w przedmiotowym materiale nie ma słowa krytyki PiS. Pan masz fobię.

PS Obligacji to już dawno nie ma a są tylko jakieś zapisy księgowe. Natomiast gdyby zamieniono te zapisy księgowe na realne akcje to należałoby się cieszyć. Jak pokazują wyniki amerykańskich czy europejskich funduszy emerytalnych to wartość kapitału w perspektywie 10-20 lat znacząco rośnie.
Homo erectus = jansen21

Adi
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 08 mar 2018, 21:36

To przed kim PO chcę - cytuje - zabezpieczyć środki z OFE przed zakusami władzy ?

Może jednak to ja jestem normalny i nie mam żadnej fobii, a rozumiem po prostu naturalny kontekst spraw, gdzie siłą rzeczy propozycje składane przez największą partię opozycyjną odnoszą się do rozwiązań przyjętych przez obecną władzę czytaj rząd PiS.

Dotyczy choćby limitu składek ZUS - rozwiązania przyjętego już w obecnej kadencji. Natomiast hasło z OFE po prostu wkurwia i śmieszy jeśli pamiętamy słynną debatę Rostowski - Balcerowicz i cała ówczesną argumentację Tuska. Wysyłanie Rostowskiego do TVN-u żeby krytykował politykę gospodarczą PiS-u nie jest moim zdaniem najlepszym pomysłem i cały problem polega na tym, że dziś PO w tej krytyce jest raz niewiarygodna, dwa nieskuteczna, były 2 lata na jakąś refleksję, zmiany programowe, kadrowe - przynajmniej jeśli chodzi o frontmanów do TV.

Ile nam zostało spółek skarbu państwa ? To jest znowu nie przemyślane pod kątem odpowiedzialnej polityki właścicielskiej SP nad takimi spółkami jak Orlen, Lotos, KGHM, czy PZU, czy PKO BP po za tym tych aktywów starczyłoby na chwilę, a co potem i weźmy pod uwagę koszty realizacji tych kilku obietnic Schetyny - nawet dziś realizacja w kolejnych latach 500 plus to 28 mld i rząd PiS musi się nagimnastykować, ale Schetyna idzie dalej i proponuje 500 złotych na pierwsze dziecko co już oznacza ponad 40 kilka miliardów i to trzeba będzie zrealizować inaczej znowu klops, bo co by nie mówić, to szybkość realizacji programu 500 plus przez PiS ugruntowała wiarygodność i poparcie ekipie Szydło i wyobraźmy sobie, że po wyborach się z tego wycofujemy ....

Osobiście uważam, że nawet w tej sferze gospodarczej, ekonomicznej PO dziś przegrywa i nie zależnie od pewnych mrzonek planu Morawieckiego, nie ma dziś prostego podziału na liberalne, czy nawet tylko odpowiedzialne PO i socjalistyczny PiS, bo także PO pokazała swoją demagogiczną i szkodliwą twarz, a z pewnych nadziei, wiary na zdynamizowanie rozwoju nic już dziś nie zostało. Dwa przynajmniej w sferze propagandowej i werbalnej PiS wygrał planem Morawieckiego i nie ma dziś osoby w PO, która byłaby twarzą czegokolwiek - dawniej taką twarzą reform w finansach była Zyta Gilowska.

Jestem oczywiście zdania, że PO i Tusk przesuwając politykę przez 8 lat na lewo, zrobili rzeczy, których nie da się już odwrócić i siłą rzeczy mocny program liberalny z czasów Rokity nie ma szans, ani na realizację, ani nie da się z nim wygrać wyborów, nie mniej warto tworzyć nowy program w odniesieniu do Polski dziś i dwa wykreować kilka nowych wiarygodnych twarzy.

pantg
Posty: 1009
Rejestracja: 30 lis 2016, 12:57

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: pantg » 09 mar 2018, 23:04

Propozycję PO uważam za rewelacyjną i odpowiedzialną, ale jest ogromny ważny problem i platformie nie uda się go przeskoczyć. Otóż, to jest tak specjalistyczny, zawiły i trudny temat, że PO ma zerowe szanse aby wytłumaczyć społeczeństwu o co w tym chodzi, za to pis będzie miał okazję..., oj, pis będzie miał ogromną okazję aby wymyślać najbardziej podłe kłamstwa, aby rzucać najbardziej wymyślne obelgi i szyderstwa!
.
Ja tylko pobieżnie przeczytałem gdzieś w sieci o tej propozycji i wydała mi się bardzo sensowna, ale aby napisać coś więcej, trzeba znać szczegóły

Adi
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 09 mar 2018, 23:26

PiS nie musi tu niczego wymyślać - starczy, że przypomni kto rozmontował OFE - więc jeśli dziś PO chce walczyć o filar kapitałowy to siłą rzeczy bez krytyki dawnej polityki, zmian programowych jest to po prostu śmieszne.

Propozycje Schetyny z kilku miesięcy zebrane razem są tak chaotyczne, niezborne, że one niczego sensownego nie budują, całość spraw emerytalnych jest oczywiście trudna, część potrzebnych decyzji mało popularna, nie mniej lepiej tu odpuścić, niż przypominać dawne grzechy.

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2313
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 10 mar 2018, 0:56

Śmieszne to się zrobiły pańskie posty panie Adi.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
Zulus
Posty: 3065
Rejestracja: 26 lis 2016, 18:33

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Zulus » 10 mar 2018, 8:38

BCC pozytywnie o ustawach PO z projektu Twoja Polska ogłoszonego przez Schetynę. Prof. Gomułka, główny ekonomista: „gdyby zostały wprowadzone w życie, byłyby realizacją postulatów BCC i - generalnie - środowiska przedsiębiorców.” ;)

Bez tytułu.png

https://www.bcc.org.pl/wp-content/uploa ... entarz.pdf
https://www.bcc.org.pl/opinie_ekspertow ... misty-bcc/
Lubię komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Marian
Posty: 1770
Rejestracja: 26 lis 2016, 22:57

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Marian » 10 mar 2018, 12:25

Zulus pisze:BCC pozytywnie o ustawach PO z projektu Twoja Polska ogłoszonego przez Schetynę. Prof. Gomułka, główny ekonomista: „gdyby zostały wprowadzone w życie, byłyby realizacją postulatów BCC i - generalnie - środowiska przedsiębiorców.” ;)

Bez tytułu.png
https://www.bcc.org.pl/wp-content/uploa ... entarz.pdf
https://www.bcc.org.pl/opinie_ekspertow ... misty-bcc/


Prof.Gomułka przesadza dostrzegając samokrytykę PO.... Czasy są inne,świat się zmienia i ... PO nie jest przysłowiowym osłem co to nie zmienia zdania.
Ps.
Czekam na opinie mondruskuf od Kłamczyńskiego...Kogo skrytykują ? ;)

Adi
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 10 mar 2018, 15:08

HarryBrown pisze:Śmieszne to się zrobiły pańskie posty panie Adi.


Zresetowano panu pamięć ? :lol:

Przecież nawet profesor Gomułka przypomina kto zdemontował OFE i jest to po prostu fakt, dwa w moim głębokim przekonaniu sytuacja budżetowa nie będzie pozwalała rządowi PO na przywrócenie filaru kapitałowego i znowu skręcacie sobie sznur, choć na razie i tak jesteście daleko od władzy, ale można sobie wyobrazić, że rządy PO i sił zjednoczonej opozycji kończą się totalną klapą i PIS wraca z większością konstytucyjną.

Marian
Posty: 1770
Rejestracja: 26 lis 2016, 22:57

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Marian » 10 mar 2018, 17:19

Adi pisze:
HarryBrown pisze:Śmieszne to się zrobiły pańskie posty panie Adi.


Zresetowano panu pamięć ? :lol:

Przecież nawet profesor Gomułka przypomina kto zdemontował OFE i jest to po prostu fakt, dwa w moim głębokim przekonaniu sytuacja budżetowa nie będzie pozwalała rządowi PO na przywrócenie filaru kapitałowego i znowu skręcacie sobie sznur, choć na razie i tak jesteście daleko od władzy, ale można sobie wyobrazić, że rządy PO i sił zjednoczonej opozycji kończą się totalną klapą i PIS wraca z większością konstytucyjną.


Adi,mam propozycję nie do odrzucenia ... i to za darmo.
Weź Ty swoim głębokim przekonaniem wytrzyj swoją rzyć .Przynajmniej jakaś korzyść z twego głębokiego przekonania będziesz miał :lol: .

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2313
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 10 mar 2018, 18:18

Adi pisze:
HarryBrown pisze:Śmieszne to się zrobiły pańskie posty panie Adi.


Zresetowano panu pamięć ? :lol:

Przecież nawet profesor Gomułka przypomina kto zdemontował OFE i jest to po prostu fakt, dwa w moim głębokim przekonaniu sytuacja budżetowa nie będzie pozwalała rządowi PO na przywrócenie filaru kapitałowego i znowu skręcacie sobie sznur, choć na razie i tak jesteście daleko od władzy, ale można sobie wyobrazić, że rządy PO i sił zjednoczonej opozycji kończą się totalną klapą i PIS wraca z większością konstytucyjną.


Jak ktoś z nas dwóch ma problem z pamięcią szczególnie tą krótką to raczej pan. Kilka postów wcześniej wyraźnie napisałem kto to zrobił a także zaznaczyłem mój stosunek do tej operacji. A przy okazji to kolejny raz pan pokazuje, że ma wielki problem z czytaniem ze zrozumieniem, że o braku logiki już nie będę wspominać. Pan znowu nie wypowiada się na temat tylko w każdym komentarzu w tym temacie odnosi się do historii. Historii oczywiście smutnej, przykrej i mało chwalebnej. Za co PO spotkała w 2015 r. kara bo gmeranie przy OFE było jednym z kluczowych powodów dla których społeczeństwo odsunęło tę partię od władzy. Ale gdy przychodzi refleksja i przedstawiają pomysł na odwrócenie tego, to pan oczywiście swoim zwyczajem próbuje kierować dyskusję na historię. Nie wiem czy jest sens dalej z panem dyskutować bo pan to jakaś partyjna agentura nasłana tutaj by siać ferment. Na miejscu administracji to już dawno wywaliłbym na zbity pysk tak podłą kreaturkę.
Homo erectus = jansen21

Adi
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 10 mar 2018, 18:22

@Marian
To jest zwykłe chamstwo, no ale co robić gdy nie ma argumentów.

Tak się składa, że na poprzednim forum krytykowałem rozmontowywanie OFE przez Tuska i Rostowskiego i napisałem wtedy ileś postów więc uważam, że tak czysto po ludzku mam prawo do krytyki hipokryzji polityków PO i logiki, że jak coś robi PIS to jest to złe, a jak robiliśmy to My to było dobrze.

Posty, które pisałem nie były do cholery w obronie PIS-u, a Leszka Balcerowicza i co dziś ktoś ma dość odwagi, żeby mu powiedzieć - przepraszam
panie profesorze ? -

Proszę odpowiedzieć - zamiast po raz kolejny chwytać się coraz niższych argumentów ad personam.

Adi
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 10 mar 2018, 18:36

HarryBrown pisze:Za co PO spotkała w 2015 r. kara bo gmeranie przy OFE było jednym z kluczowych powodów dla których społeczeństwo odsunęło tę partię od władzy. Ale gdy przychodzi refleksja i przedstawiają pomysł na odwrócenie tego, to pan oczywiście swoim zwyczajem próbuje kierować dyskusję na historię. Nie wiem czy jest sens dalej z panem dyskutować bo pan to jakaś partyjna agentura nasłana tutaj by siać ferment. Na miejscu administracji to już dawno wywaliłbym na zbity pysk tak podłą kreaturkę.


Nie ma żadnej refleksji jest tępe walenie w PiS i logika, że jak PiS dziś rozmontowuje OFE do końca to źle, a jak My to robiliśmy to....

Czy politycy PO - mają dziś odwagę powiedzieć Leszkowi Balcerowiczowi - przepraszam - nie - czy pana zdaniem - takie słowo powinno paść ?

Nie mam jakiejś manii wielkości i pan, także mieć nie powinien, cenię pana zdanie, ale za pewne rzeczy trzeba przeprosić nie ustami internauty na jakimś tam forum, które czyta kilkadziesiąt osób, a jednak powinny one paść z ust lidera partii, ważnego polityka PO - bo tylko taka autorefleksja ma sens, tak na prawdę to jej nie ma, jest amnezja i hipokryzja i dwa nawet jeśli PO dojdzie do władzy to są bardzo małe szansę na przywrócenie filaru kapitałowego w takiej formie, pisałem panu choćby o całym szeregu obietnic socjalnych Schetyny.

Awatar użytkownika
HarryBrown
Posty: 2313
Rejestracja: 28 lis 2016, 17:51

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: HarryBrown » 10 mar 2018, 18:49

Adi pisze:
HarryBrown pisze:Za co PO spotkała w 2015 r. kara bo gmeranie przy OFE było jednym z kluczowych powodów dla których społeczeństwo odsunęło tę partię od władzy. Ale gdy przychodzi refleksja i przedstawiają pomysł na odwrócenie tego, to pan oczywiście swoim zwyczajem próbuje kierować dyskusję na historię. Nie wiem czy jest sens dalej z panem dyskutować bo pan to jakaś partyjna agentura nasłana tutaj by siać ferment. Na miejscu administracji to już dawno wywaliłbym na zbity pysk tak podłą kreaturkę.


Nie ma żadnej refleksji jest tępe walenie w PiS i logika, że jak PiS dziś rozmontowuje OFE do końca to źle, a jak My to robiliśmy to....

Czy politycy PO - mają dziś odwagę powiedzieć Leszkowi Balcerowiczowi - przepraszam - nie - czy pana zdaniem - takie słowo powinno paść ?

Nie mam jakiejś manii wielkości i pan, także mieć nie powinien, cenię pana zdanie, ale za pewne rzeczy trzeba przeprosić nie ustami internauty na jakimś tam forum, które czyta kilkadziesiąt osób, a jednak powinny one paść z ust lidera partii, ważnego polityka PO - bo tylko taka autorefleksja ma sens, tak na prawdę to jej nie ma, jest amnezja i hipokryzja i dwa nawet jeśli PO dojdzie do władzy to są bardzo małe szansę na przywrócenie filaru kapitałowego w takiej formie, pisałem panu choćby o całym szeregu obietnic socjalnych Schetyny.


"a jak my robiliśmy..." - to też było bardzo źle. Przepraszać już przepraszali - chyba przez rok w każdym telewizyjnym i radiowym przepraszali wyborców. A sam fakt, że próbują tworzyć projekt który mniej lub bardziej odkręci tamto ohydne działanie jest de facto przyznaniem się błędu. Mnie to wystarcza. Do tego powinni jeszcze dodać jakiś projekt noweli Konstytucji, w której zagwarantuje się obywatelom bezpieczeństwo ich kapitału gromadzonego z myślą o emeryturach by politycy nigdy więcej nie wyciągali swoich łap. A to jak powinni przeprosić prof. Balcerowicza to już niech sami między sobą ustalą. Nie sądzę by prof. Balcerowicz oczekiwał przeprosin w blasku fleszy i kamer.
Homo erectus = jansen21

Marian
Posty: 1770
Rejestracja: 26 lis 2016, 22:57

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Marian » 10 mar 2018, 19:29

Adi pisze:@Marian
To jest zwykłe chamstwo, no ale co robić gdy nie ma argumentów.

Tak się składa, że na poprzednim forum krytykowałem rozmontowywanie OFE przez Tuska i Rostowskiego i napisałem wtedy ileś postów więc uważam, że tak czysto po ludzku mam prawo do krytyki hipokryzji polityków PO i logiki, że jak coś robi PIS to jest to złe, a jak robiliśmy to My to było dobrze.

Posty, które pisałem nie były do cholery w obronie PIS-u, a Leszka Balcerowicza i co dziś ktoś ma dość odwagi, żeby mu powiedzieć - przepraszam
panie profesorze ? -

Proszę odpowiedzieć - zamiast po raz kolejny chwytać się coraz niższych argumentów ad personam.


Krytykowałeś ? Ty uprawiałeś jednokierunkowe krytykanctwo i nadal go uprawiasz i oczekujesz poważania za to ? Żartujesz czy o drogę pytasz ? :lol:

pantg
Posty: 1009
Rejestracja: 30 lis 2016, 12:57

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: pantg » 11 mar 2018, 3:19

Ja zawsze krytykowałem platformę za owe "rozmontowanie" OFE, ale teraz po kilku latach się ze zdumieniem dowiaduję od różnych ekspertów, że w sumie wtedy wcale nie "rozmontowano" czy nie "zlikwidowano" OFE, tylko dokonano zmian w księgowości, czyli pieniądze wcale nie były zabrane, tylko zaksięgowywano je w ZUS-ie a nie na kontach...
.
Najlepsze jest, że tak jak kiedyś krytykowano PO za "kradzież" ludziom pieniędzy z OFE, tak dzisiaj już zupełnie nikt nie krzyczy na pis, gdy pis chce całkowicie te pieniądze zabrać ludziom! To jakiś absurd. Ale są jeszcze większe jaja, bo gdy dzisiaj PO przeprasza za to co zrobiono w sprawie OFE, oraz gdy PO chce to wszystko naprawić, to... znowu się krytykuje PO! To jakiś obłęd. Jeżeli ktoś jest zwolennikiem OFE, to powinien teraz tak samo chwalić PO, jak kiedyś potępiano PO za tamte zmiany

Adi
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:00

Re: Twoja Polska - Propozycje PO dot. reformy w systemie emerytalnym.

Postautor: Adi » 11 mar 2018, 10:11

Skoro PO robiła takie rzeczy łącznie z obrzydliwą nagonką na Balcerowicza przypominającą język Samoobrony - to czego oczekiwać od PiS-u ?
Proszę sobie przypomnieć choćby kilka tekstów z Instytutu Obywatelskiego napisanych przez redaktora Makowskiego dziś polityka PO - lidera śląskich struktur dawnego współpracownika Krytyki Politycznej, debatę Balcerowicz - Rostowski itd.

Pytanie czy PO faktycznie chce coś naprawić, czy działa tu tylko prosta logika, że krytykujemy coś bo robi to PiS.

Po części po reformie PO - OFE straciły rację bytu i PiS dostał znakomity pretekst i alibi, trudno by dziś ta debata wróciła ze zdwojoną siłą, dwa w końcu PiS nigdy nie był partia liberalną gospodarczą, reformatorską itd. Oceniając sprawy uczciwie, powrót do starego systemu faktycznie jest kosztowany, więc wątpię by było to szczere i był to priorytet PO i mogę tu postawić realne pieniądze, że nawet jeśli PO wróci to w koalicji z PSL, lewicą będzie 101 ważniejszych spraw - szczególnie wobec obietnic socjalnych Schetyny.

Czy innym jest likwidacja i realnie szkodliwe, anty-reformatorskie działanie - szczególnie w starym stylu PO, a czym innym kolejna zapowiedź - gdzie jeśli mamy jakąś pamięć i weźmiemy razem ileś tam propozycji Schetyny to wyłania się chaos, czy bardzo kosztowne obietnice socjalne, które będą do cholery trudne do realizacji. Program PO to coś co nie istnieje i choćby jednolity podatek i forma jego przedstawienia pokazywała nam na jakim "poziomie" pracują ludzie PO i dziś nie jest bynajmniej lepiej.

Dziwicie się, że PO Schetyny nie jest wiarygodna w tym co mówi i proponuje - to Was tak dziwi i szokuje ?


Wróć do „Platforma Obywatelska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość