Jeśli nie Platforma to kto / co ?

Platforma Obywatelska - jaka jest, jaka powinna być, a jaka będzie?
Awatar użytkownika
MalexaKrost

Re: Jeśli nie Platforma to kto / co ?

Postautor: MalexaKrost » 04 lip 2017, 21:02

A jak ma mówić? Jak poseł Suski?

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 04 lip 2017, 21:03

marko80 pisze:Dlatego że racjonalni ludzie/wyborcy widzą co się wyprawia w kraju i nie widzą alternatywy poza PO. Racjonalni to między innymi większa część z tych która olała wybory 2015. Teraz widzą, że to co się dzieje to dramat.

500+ to dramat? Obniżenie wieku emerytalnego to dramat? Leki dla seniora dramat? 7,5% bezrobocia? Odmowa przyjęcia nielegalnych imigrantów? Gazoport? Płaca minimalna? Rozliczanie dzikiej reprywatyzacji? Wzrost gospodarczy? Spełnianie obietnic wyborczych? Ale racjonalny wyborca w proteście przeciwko miesięcznicom oraz obsadzeniu mediów i TK przez PiS, oprzytomnieje i powie: nie, nie, tak nie może być?
Marko, może Ciebie otaczają tacy racjonalni oburzeni wyborcy, tylko czemu na manifestacjach te grupki są coraz mniej liczne? KOD, który jeszcze kilkanaście miesięcy temu miał wywrócić Kaczyńskiego, to dzisiaj egzotyka, garstka frustratów. No to kto jeszcze? Gdzie ci racjonalni się zakonspirowali?
Einstein powiedział ponoć, że głupota to robić wciąż to samo, ale oczekiwać róźnych rezultatów. Czy PO jest dzisiaj partią mądrą?
Poprę kandydaturę Romana Giertycha na prezydenta RP. Jeśli się zdecyduje... ;)

pantg

Postautor: pantg » 04 lip 2017, 21:38

Exicie kochany (jak już tak chcesz posła Szczerbę), to dobrze że jesteś zadowolny z życia. Ale zapewne mi nie uwierzysz, ale kiedyś ten reżim i ciebie dopadnie. Dotychczas wszystko było proste, ale od teraz będzie jeszcze prościej- kto bliżej władzy ten jest panem wszystkich co są dalej od władzy, tak jak za prl. Mnie kiedyś potrącił taki jeden co był bliżej władzy, moj motor był roztrzaskany a ja z dziewczyna w szpitalu. Exit, gdy reżim już się zainstaluje, to my będziemy żyli jak obywatele 2, 3, 4 kategorii w zależności od tego, jak daleko będziemy od reżimu! Będzie gorzej niż w schyłłowym prl

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 04 lip 2017, 22:14

sciemniacz pisze:
marko80 pisze:Dlatego że racjonalni ludzie/wyborcy widzą co się wyprawia w kraju i nie widzą alternatywy poza PO. Racjonalni to między innymi większa część z tych która olała wybory 2015. Teraz widzą, że to co się dzieje to dramat.

500+ to dramat? Obniżenie wieku emerytalnego to dramat? Leki dla seniora dramat? 7,5% bezrobocia? Odmowa przyjęcia nielegalnych imigrantów? Gazoport? Płaca minimalna? Rozliczanie dzikiej reprywatyzacji? Wzrost gospodarczy? Spełnianie obietnic wyborczych? Ale racjonalny wyborca w proteście przeciwko miesięcznicom oraz obsadzeniu mediów i TK przez PiS, oprzytomnieje i powie: nie, nie, tak nie może być?
Marko, może Ciebie otaczają tacy racjonalni oburzeni wyborcy, tylko czemu na manifestacjach te grupki są coraz mniej liczne? KOD, który jeszcze kilkanaście miesięcy temu miał wywrócić Kaczyńskiego, to dzisiaj egzotyka, garstka frustratów. No to kto jeszcze? Gdzie ci racjonalni się zakonspirowali?
Einstein powiedział ponoć, że głupota to robić wciąż to samo, ale oczekiwać róźnych rezultatów. Czy PO jest dzisiaj partią mądrą?

sciemniacz:

500+ - Idea może i słuszna ale założenia i wykonanie typowe polskie czyli beznadziejne. Przede wszystkim jak na razie realizowane jest na kredyt czyli obciąża przyszłe pokolenia Polaków. Pomoc trafia do osób, które tej pomocy nie potrzebują (np. do bogatych przedsiębiorców) a nie trafia do samotnych matek.

Obniżenie wieku emerytalnego - Obniżyli a teraz będą przekupywać pieniędzmi podatników by nie przechodzili za wcześnie. Decyzja była nieprzemyślana i ujemne skutki będą obciążać kolejne rządy jak i kolejne roczniki Polaków. Sądzę, że pierwsze problemy pojawią się już w 2018 a na pewno w 2019.

Leki dla seniorów 75+ - Idea słuszna biorąc pod uwagę emerytury i renty jakie pobierają starsi ludzie. Niemniej sama lista leków nie jest do końca przemyślana i brakuje na niej np. leków dla chorych na Parkinsona tudzież przeciwzakrzepowych. Z drugiej strony darmowe leki skłaniają ludzi do nadużywania leków - lekarzy kliniczni już alarmują, że więcej jak 10% hospitalizacji ludzi starszych to efekt niepożądanych działań leków.

Bezrobocie - Spadało już w czasach rządów PO-PSL. Niemniej nie jest to jakaś szczególna zasługa rządzących. Gospodarka rośnie (w 80% własność jest prywatna), setki tysięcy Polaków w wieku produkcyjnym wyemigrowało z Polski w ostatnich latach. Nie można zapominać o demografii. W latach 70 i 80 rodziło się średnio 550 tys. Polaków (ale bywały lata gdzie liczba urodzeń przekraczała 600 tys. a nawet i 700/800 tys.). Od 1993 r. liczba urodzeń systematycznie spada i średnio oscyluje w przedziale 370-380 tys. urodzeń. Oznacza to, że na rynek pracy wkracza coraz mniej Polaków a coraz więcej z niego ubywa (emerytury plus zgony).

Gazoport - Inicjatywa oczywiście PiS z 2006 r. ale realizacja i uruchomienie miała miejsce w czasie rządów PO-PSL.

Uchodźcy - Powiem tak, jeżeli nasze państwo trzęsie zadkami z powodu 7,5 tys. starców, kobiet i dzieci, to po jaki uj utrzymujemy tyle służb mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo? W samej policji mamy chyba ze 130 tys. ludzi, w służbach specjalnych min. 10-15 tys. ludzi.

Wzrost gospodarczy - PKB nieprzerwanie rośnie od 2002 albo 2003. I rosło nawet wtedy kiedy w większość państw w Europie PKB spadało na ryj. Tak na marginesie, to PKB w czasach pislamu nie zbliżyło się do PKB z okresu ostatnich 2-3 lat rządów PO-PSL.

Spełnianie obietnic wyborczych - To jak każdy kij ma dwa końca. Wszystko zależy od tego jakie to są obietnice, jakie będą generować koszty oraz czy ludziom mówi się całą prawdę o skutkach.

Ale zgadzam się z Tobą, że PO nie może ograniczać się li tylko do retoryki anty-PiS. Muszą być propozycje rozwiązań z myślą o ludziach i ich przyszłości.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
sciemniacz

Postautor: sciemniacz » 04 lip 2017, 22:27

HarryBrown pisze:
Ale zgadzam się z Tobą, że PO nie może ograniczać się li tylko do retoryki anty-PiS. Muszą być propozycje rozwiązań z myślą o ludziach i ich przyszłości.

Nie musiałeś mnie przekonywać. Dla mnie praworządność jest sprawą fundamentalną, więc chleb i igrzyska mnie nie kręcą. Ale uważam, że jestem w mniejszości. Opozycja powinna znaleźć taki sposób przekazu, taką formułę, która dla ludzi będzie bardziej atrakcyjna od oferty PiS-u. Mam wrażenie, że nie ma na to pomysłu. A może i ochoty. Głosować na PO tylko dlatego, że jest, to dość słaby powód.
Poprę kandydaturę Romana Giertycha na prezydenta RP. Jeśli się zdecyduje... ;)

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 04 lip 2017, 22:36

sciemniacz pisze:
HarryBrown pisze:

Nie musiałeś mnie przekonywać. Dla mnie praworządność jest sprawą fundamentalną, więc chleb i igrzyska mnie nie kręcą. Ale uważam, że jestem w mniejszości. Opozycja powinna znaleźć taki sposób przekazu, taką formułę, która dla ludzi będzie bardziej atrakcyjna od oferty PiS-u. Mam wrażenie, że nie ma na to pomysłu. A może i ochoty. Głosować na PO tylko dlatego, że jest, to dość słaby powód.

Pełna zgoda!
Władze PO muszą zrozumieć, że wielu ludziom nie podoba się wizja głosowania na mniejsze zło czy też powrotu do tego co było przed listopadem 2015 r.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
Kostyr

Postautor: Kostyr » 05 lip 2017, 0:00

sciemniacz pisze:Opozycja powinna znaleźć taki sposób przekazu, taką formułę, która dla ludzi będzie bardziej atrakcyjna od oferty PiS-u. Mam wrażenie, że nie ma na to pomysłu. A może i ochoty. Głosować na PO tylko dlatego, że jest, to dość słaby powód.
HarryBrown pisze:Pełna zgoda!
Władze PO muszą zrozumieć, że wielu ludziom nie podoba się wizja głosowania na mniejsze zło czy też powrotu do tego co było przed listopadem 2015 r.

Widzę, że próbujecie zacząć jakąś sensowną dyskusję. Wydaje mi się, że w szukaniu przyczyn i możliwych rozwiązań warto sięgnąć po opracowania naukowo-statystyczne. One również obarczone bywają błędami interpretacyjnymi, ale bazują na (w miarę) obiektywnych danych np.
Przepływy elektoratów w wyborach parlamentarnych 2011 i 2015 czy ŹRÓDŁA ZMIANY WYBORY PARLAMENTARNE’2015.
Oczywiście są to tylko przykładowe opracowania, ale ułatwiają perspektywiczne spojrzenie.

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 05 lip 2017, 0:49

Dobre materiały. Poglądowo wrzucam jeden wykres z tych materiałów w kontekście motywacji wyborców.
Obrazek

Wniosek nasuwa się jeden - mam nadzieję, że idealnie podsumowuje dyskusję oraz jasno i precyzyjnie wskazuje kierunek dalszych działań dla partii opozycyjnych w tym i PO.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
Kostyr

Postautor: Kostyr » 05 lip 2017, 10:21

HarryBrown pisze:Wniosek nasuwa się jeden - mam nadzieję, że idealnie podsumowuje dyskusję oraz jasno i precyzyjnie wskazuje kierunek dalszych działań dla partii opozycyjnych w tym i PO.

To chyba nie jest aż takie trywialne, a te opracowania mogą być co najwyżej przyczynkiem do dyskusji. Na pewno nie do końcowych wniosków i szczegółowych kierunków działań.
Choć mówią, że pierwszy krok, to już połowa drogi. ;)

pantg

Postautor: pantg » 05 lip 2017, 14:06

Ważniejsze jest, dlaczego daną grupa deklaruje takie stanowisko? Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach

Awatar użytkownika
MalexaKrost

Postautor: MalexaKrost » 05 lip 2017, 21:58

HarryBrown pisze:Dobre materiały. Poglądowo wrzucam jeden wykres z tych materiałów w kontekście motywacji wyborców.
Obrazek

Wniosek nasuwa się jeden - mam nadzieję, że idealnie podsumowuje dyskusję oraz jasno i precyzyjnie wskazuje kierunek dalszych działań dla partii opozycyjnych w tym i PO.

Pierwszy obrazek to efekt 25 lat pracy, długiego marszu. Wytrzymacie tyle?

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 05 lip 2017, 22:04

Kto nie maszeruje ten ginie. Aczkolwiek marsz ten nie będzie aż tak długi.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
MalexaKrost

Postautor: MalexaKrost » 05 lip 2017, 22:05

Ech, prorocy...

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 05 lip 2017, 22:40

MalexaKrost pisze:Ech, prorocy...

Przyganiał kocił garnkowi.
Nihil novi

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 05 lip 2017, 23:08

HarryBrown pisze:Władze PO muszą zrozumieć...

Coraz bardziej obawiam się, że nie stanie się to przed najbliższymi wyborami do parlamentu. Że zacytuję klasyka, zatrważający jest ten "imposybilizm" intelektualny Platformy. Osiem lat doświadczenia, a oni zachowują się jak dzieci we mgle.
Ale jeśli kot polubił żarcie z puszki, ciężko go zmusić do łapania myszy. Nawet jeśli umiejętność ta wydaje się dla niego naturalną.
Nihil novi

Awatar użytkownika
MalexaKrost

Postautor: MalexaKrost » 06 lip 2017, 10:29

proc pisze:
HarryBrown pisze:Władze PO muszą zrozumieć...

Coraz bardziej obawiam się, że nie stanie się to przed najbliższymi wyborami do parlamentu.

Królowa Bona umarła.

Marian

Postautor: Marian » 08 lip 2017, 13:13

sciemniacz pisze:
HarryBrown pisze:

Jesli stoi ci na drodze zbojca (czytaj: podla zmiana) to najpierw szukaj kija a dopiero potem glos co to ty zrobisz jak tego zboja przepedzisz.
Jak dzisiaj chcesz pokonac PiS-obiecanki ?
No jak ?!
Przebijesz ich/ podla zmiane/ obietnicami obnizenia wieku emerytalnego,zniesieniem obowiazku szkolnego,ustaleniem minimalnej placy w wys. 2 000 € ? Owszem,wielu polskich wyborcow poprze to -tego jestem pewien. Tylko czy powazny polityk odwazy sie skladac takie obiecanki?

Jedyna zapowiedz jaka partie opozycyjne,wszystkie partie opozycyjne ,powinny oglosic winna brzmiec tak :
- Obiecujemy,ze po wygranych wyborqch nie zafundujemy luksusowych wiezniarek tym z gornej polki .

pantg

Postautor: pantg » 08 lip 2017, 23:44

Oprócz tego co PO robi dotychczas, czyli oprócz walki ze strasznymi przejawami pisowskiego reżimu, to PO musi też wejść w pisowską retorykę (niestety) i pokonać pis na jego terenie- pokonać pis FAKTAMI. Dokładnie chodzi głównie o dwie ważne rzeczy, i tak po 1, PO musi przekonać dużą część narodu,że PO to nie zdrajcy i agenci, że politycy PO nie są złodziejami majątku narodowego, że politycy platformy nie są na usługach wrogów i nie są agentami żydo-niemieckiego kapitału. Normalni ludzie nie wiedzą, jak wielka część narodu wierzy w te wszystkie absurdalne pisowskie podłe kłamstwa. PO musi obnażyć te podłe kłamstwa, aby odzyskać w oczach narodu swoją normalną twarz! Po drugie, 2, to PO musi przekonać naród do tego, że wszystkie pisowskie podłe kłamstwa o politykach platformy, tak naprawdę dotyczą zdegenerowanego pisowskiego środowiska- i tutaj potrzebn są szokujące fakty o pisowskich liderach!
.
Dopóki PO nie oczyści się ze wszystkich pisowskich podłych oskarżeń, oraz dopóki PO nie obnaży przed narodem wszystkich pisowskich afer, oraz podejrzanych kontaktów pisowcow z putinowskim reżimem, dopóty naród nie zdoła obalić tego reżimu!

Awatar użytkownika
MalexaKrost

Postautor: MalexaKrost » 09 lip 2017, 8:14

Marian pisze:Jak dzisiaj chcesz pokonac PiS-obiecanki ?
No jak ?!

Masz rację. Nie da się. To koniec.

Marian

Postautor: Marian » 09 lip 2017, 9:33

MalexaKrost pisze:
Marian pisze:Jak dzisiaj chcesz pokonac PiS-obiecanki ?
No jak ?!

Masz rację. Nie da się. To koniec.

Dzisiaj nie da sie was pokonac ale jutro sami sie wykonczycie nie mogac spelnic swoich obiecanek.

Wróć do „Platforma Obywatelska”