A może więcej odwagi, Platformo?

Platforma Obywatelska - jaka jest, jaka powinna być, a jaka będzie?
Awatar użytkownika
proc

A może więcej odwagi, Platformo?

Postautor: proc » 17 maja 2017, 17:53

Dla mnie atrakcyjność PO sprowadzała się, przynajmniej w sferze deklaratywnej, do jej centryzmu. Czyli takiego postrzegania polityki, który jest oparty na wolności od nadmiernych ograniczeń światopoglądowych, uprzedzeń, czy też ideologicznych schematów, np. gospodarczych. Niestety taka postawa wymaga sporych umiejętności polemicznych, odpowiedniej argumentacji i przede wszystkim odwagi w bronieniu swojej pozycji, która atakowana jest i z prawa i z lewa.
Niestety, od bardzo dawna nie uświadczysz w Platformie tego, co potwierdzałoby jej otwartość, o odwadze nie wspominając.
Od wielu lat PO podąża zachowawczą ścieżką, raczej reaguje niż nadaje kierunek. PO jest bojaźliwa, brakuje jej wizji i nie ma jaj, co widać chociażby po sposobie w jaki ta formacja reaguje na pytania dotyczące ważnych w końcu spraw, jak stosunek do emigrantów, wiek emerytalny, stosunek do związków partnerskich, czy chociażby 500+. Ów strach nie wynika raczej z uwarunkowań osobowościowych polityków Platformy, ale z braku swiadomości celów, które powinni realizować. Jedyne, co im wychodzi - a i to raczej słabo - to bycie antypisem. Czyli, jak to widać po ostatnich wypowiedziach przewodniczącego Platformy, taką bardziej cywilizowaną partią o poglądach konserwatywnych. Niestety, z centrum nie ma to wiele wspólnego, jeśli cokolwiek.
Nihil novi

Marian

Re: A może więcej odwagi, Platformo?

Postautor: Marian » 17 maja 2017, 20:42

proc pisze:Dla mnie atrakcyjność PO sprowadzała się, przynajmniej w sferze deklaratywnej, do jej centryzmu. Czyli takiego postrzegania polityki, który jest oparty na wolności od nadmiernych ograniczeń światopoglądowych, uprzedzeń, czy też ideologicznych schematów, np. gospodarczych. Niestety taka postawa wymaga sporych umiejętności polemicznych, odpowiedniej argumentacji i przede wszystkim odwagi w bronieniu swojej pozycji, która atakowana jest i z prawa i z lewa.
Niestety, od bardzo dawna nie uświadczysz w Platformie tego, co potwierdzałoby jej otwartość, o odwadze nie wspominając.
Od wielu lat PO podąża zachowawczą ścieżką, raczej reaguje niż nadaje kierunek. PO jest bojaźliwa, brakuje jej wizji i nie ma jaj, co widać chociażby po sposobie w jaki ta formacja reaguje na pytania dotyczące ważnych w końcu spraw, jak stosunek do emigrantów, wiek emerytalny, stosunek do związków partnerskich, czy chociażby 500+. Ów strach nie wynika raczej z uwarunkowań osobowościowych polityków Platformy, ale z braku swiadomości celów, które powinni realizować. Jedyne, co im wychodzi - a i to raczej słabo - to bycie antypisem. Czyli, jak to widać po ostatnich wypowiedziach przewodniczącego Platformy, taką bardziej cywilizowaną partią o poglądach konserwatywnych. Niestety, z centrum nie ma to wiele wspólnego, jeśli cokolwiek.

Rzeczywiście PO stoi co nieco na prawo od centrum.Stoi tam bo jest wolny plac /populistycznego PiS chyba nie uważasz za partię prawicową - mylę się ?/. I niechaj tam pozostanie .
Centrum i na lewo od centrum pozostaje wolne. Nie wpychaj tam Platformy i miej nadzieję,że wreszcie znajdzie się jakieś ugrupowanie,które tam się zadomowi,Liczyłem na Petru ale on woli utarczki z PO i ze Schetyną miast tworzyć partię stojącą na lewo od PO,mającej program odpowiadający wyborcom mającym Twoje oczekiwania,.

Awatar użytkownika
HarryBrown

Postautor: HarryBrown » 17 maja 2017, 20:57

W świetle udzielonych odpowiedzi (ustami Grzegorza z Wrocławia) na pytania pislamistów, to PO raczej niewiele różni się od obecnego reżimu. Oczywiście nie mam na myśli kwestii dot. demokracji, konstytucji i UE (bo to jeszcze odróżnia jednych od drugich). Szczerze mówiąc to Petru i jego ekipie bliżej do bycia prawicą.
Homo erectus = jansen21

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 18 maja 2017, 6:36

Marian pisze:Rzeczywiście PO stoi co nieco na prawo od centrum.Stoi tam bo jest wolny plac /populistycznego PiS chyba nie uważasz za partię prawicową - mylę się ?/. I niechaj tam pozostanie .
Centrum i na lewo od centrum pozostaje wolne. Nie wpychaj tam Platformy i miej nadzieję,że wreszcie znajdzie się jakieś ugrupowanie,które tam się zadomowi,Liczyłem na Petru ale on woli utarczki z PO i ze Schetyną miast tworzyć partię stojącą na lewo od PO,mającej program odpowiadający wyborcom mającym Twoje oczekiwania,.

To Gowin chciał zająć ów wolny plac, czyli miejsce między PO, a PiS. Gdzie skończył? Tak samo z lewej strony chciał się rozsiąść Palikot, teraz wozi dzieci do szkoły.
Dla Platformy centrum jest matecznikiem i jej prawdziwą siłą, nie jakieś mityczne "dzikie pola" po prawej, lub lewej stronie.
A PiS jest partią prawicową, dla której najważniejszy jest stosunek do wiary i wywodzących się z niej praw. Reszta (z populizmem włącznie) jest tylko taktyką w celu dorwania się i utrzymania władzy, niczym więcej.
Natomiast problem z PO polega na tym, że nie wie czego chce, może oprócz chęci bycia antypisem, pytanie tylko, po co? Co ma nam do zaoferowania ponad to? Sądząc po niedawnych, chaotycznych wypowiedziach, przewodniczącego Schetyny, niewiele, a nawet nic, czego nie daje Kaczyński.
Już dawno zmieniłem swój stosunek do Platformy, antypis przestał mi wystarczać, oczekuję znacznie więcej. Oczekuję planu, pomysłów, idei i odwagi.
Nihil novi

Marian

Postautor: Marian » 18 maja 2017, 9:29

PO jako anty-PiS odpowiada mi... Bo : nie czas żałować róż ,gdy płoną lasy.
Co warte są dzisiaj najmądrzejsze plany gdy niemożliwa jest ich realizacja?
Dzisiaj trzeba strzec państwa przed PiSowską demolką.PO to czyni ,czyni co może ,a co może ?-widzimy wszyscy.
PO jest jedyną partią opozycyjną,która nie idzie na żadne ugody z PiS.

PO ma także swój program,każdy średnio zainteresowany odnajdzie go.
Czy to mało?

Dzisiejszej Polsce jest potrzebna formacja typu niemieckiej SPD.Od lat tego oczekuję- nie dla siebie,ja mieszczę się w opcji PO- ale dla Osób pokroju proca,kruka /tak sądzę/ i innych.Ale taka partia nie narodzi się z krytyki Schetyny,Komorowskiego,Sikorskiego czy kogo tam jeszcze.Dzisiaj przykładanie PO nie jest niczym innym jak niesieniem wsparcia Jarosławowi herbu tuskawina Kaczyńskiemu.

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 18 maja 2017, 12:08

Marian pisze:Dzisiejszej Polsce jest potrzebna formacja typu niemieckiej SPD.Od lat tego oczekuję- nie dla siebie,ja mieszczę się w opcji PO

W jakiejś opcji PO się zapewne mieścisz.
Nihil novi

Marian

Postautor: Marian » 18 maja 2017, 15:33

proc pisze:
Marian pisze:Dzisiejszej Polsce jest potrzebna formacja typu niemieckiej SPD.Od lat tego oczekuję- nie dla siebie,ja mieszczę się w opcji PO

?

MBS

Postautor: MBS » 20 maja 2017, 22:56

Marian pisze:
proc pisze:

?

No... jak sądzę, nie w klerykalno-modlitewnej... :lol:

I tak po prawdzie, faktycznie zapasy PiS - PO jak dotąd zbyt często przypominały wyścig o to, która z partii deklarując bardziej prawicowe poglądy zassie z ciemnego ludu większą ilość wyborców przy pomocy ewidentnie lewicowych haseł, za których realizację zapłaci nie kto inny jak sam lud, czego im obu chyba wstyd przyznać. :ugeek:

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 27 maja 2017, 6:02

Dalej w temacie odwagi. Warto przeczytać poniższy wywiad z Panem Sadowskim. CAS od wielu lat jest na marginesie naszej myśli gospodarczo-ekonomicznej, bo w Polce rządzi etatystyczno-monetarna opcja (bez względu na partię, która znajduje się u władzy), która potykając się o smoczy ogon braku efektywności ekonomicznej, proponuje jako remedium na te potknięcia, wydłużenie owego ogona.
Kiedyś Platforma miała odwagę, ale szybko okazało się, że po wygranych z przytupem wyborach jest ona tylko na pokaz i nic nie pozostało chociażby z takiego 3X15.
Może warto wrócić do liberalnych pomysłów gospodarczych, bo dalsze kopanie dołów fiskalnych, w które wpadać mają polscy podatnicy (czyli my wszyscy) do niczego dobrego nie doprowadzi.

http://next.gazeta.pl/next/7,156830,218 ... #BoxBizImg

(***)Jeśli jednak wziąć pod uwagę stan otoczenia, w jakim funkcjonują nasze firmy, to jest na odwrót. Im nowsze technologie wprowadzają przedsiębiorcy, z tym gorszymi przepisami mają do czynienia. Codziennie słyszymy komunikaty o odczytach z urządzeń rejestrujących emisję takich czy innych pyłów zanieczyszczających powietrze, którym oddychamy. Podobnie powinno się rejestrować liczbę przepisów, które danego dnia przyjął polski parlament, bo większość z nich zanieczyszcza środowisko pracy, w jakim muszą działać polscy przedsiębiorcy. Bicie rekordów przez polski parlament w uchwalaniu jeszcze większej liczby przepisów niż rok wcześniej jest miarą dramatycznego stanu systemu politycznego, który odbiera nam wolność gospodarczą. Z tego powodu, a nie z braku umiejętności czy technologii, nie możemy czasami sprostać zagranicznej konkurencji.
(***)
Sztuczne przyciąganie koncernów za pieniądze polskiego podatnika jest strategią, która zemściła się na wszystkich krajach, które to robiły, od Ameryki Południowej po Azję. Zagraniczne koncerny budują tzw. fabryki kieszonkowe, czyli takie, które w jednej chwili można przenieść w dowolne miejsce na świecie. I to się dzieje po skonsumowaniu wszelkich grantów, ulg podatkowych czy przywilejów, jakimi kuszą je rządy. Zamiast stworzyć konkurencyjne warunki dla wszystkich, a przede wszystkim dla własnych przedsiębiorców, rządy kuszą zagranicznych inwestorów pieniędzmi polskiego podatnika.
(***)
Zamiast kolejnych tzw. ułatwień trzeba przywrócić wolność gospodarczą.
(***)
Są miejsca na świecie, gdzie nie ma jeszcze autostrad, a przepisy są lepsze. Przecież we Francji jest sieć autostrad, a nie słychać o nadzwyczajnych inwestycjach zagranicznych w tym kraju, tylko o karach za ich przenoszenie w inne miejsca. Jest to m.in. skutek prawa pracy, które liczy już kilka tysięcy stron. Prowadzenie tam przedsiębiorstwa jest podobnie trudne, jak w Polsce. Dodatkowo, kiedy polska firma kupuje francuską, wybuchają strajki przeciwko Polakom, którzy mieli być szefami kupionych przez siebie przedsiębiorstw. Nic zatem dziwnego, że pogłębia się przepaść gospodarcza między Francją i nie tylko Niemcami.
Rumunia zaś, konsekwentnie obniżając VAT i likwidując dziesiątki podatków, jest liderem wzrostu gospodarczego w UE przy zachowaniu wpływów do budżetu. Mieliśmy w Polsce podobne doświadczenia, choćby wtedy, gdy radykalna obniżka akcyzy na alkohol spowodowała zatrzymanie przemytu i wznowienie produkcji na trzy zmiany w zakładach spirytusowych.

(***)
Politycy nie wierzą w mądrość obywateli. Dobrze to było widać, gdy badaliśmy preferencje wyborców poszczególnych partii politycznych. Gdy okazało się, że duża część sympatyków jednej z nich opowiada się za obniżką opodatkowania oraz podatkiem liniowym, jeden z liderów stwierdził, iż linia partii jest inna i nie będzie jej zmieniał dla potrzeb własnego elektoratu. To pokazuje, że politycy partyjni nie reprezentują nawet swoich wyborców.
...Itd.

Zachęcam do lektury. Nie chodzi mi o zastąpienie obecnego systemu tym proponowanym przez CAS, ale o odwagę w szukaniu alternatywnych rozwiązań, o brak gospodarczego doktrynerstwa (od czego CAS nie jest również wolne) o przywrócenie ducha oryginalnej Platformy, który nie cechował się strachem, ale szerokimi horyzontami, świeżym spojrzeniem i ciekawymi propozycjami.
W tym Platforma powinna szukać alternatywy dla zepsutych rządów PiS, a nie w proponowaniu innej wersji 500+.
Nihil novi

pantg

Postautor: pantg » 27 maja 2017, 16:50

Nie spodziewałem sie po naszym procu aż takiego pomieszanią i poplątanią różnych propagandowych głupot. No i ta ciągła pretensja do PO...

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 28 maja 2017, 7:10

pantg pisze:Nie spodziewałem sie po naszym procu aż takiego pomieszanią i poplątanią różnych propagandowych głupot. No i ta ciągła pretensja do PO...

Ja natomiast spodziewałem się Twojego bezkrytycyzmu w stosunku do PO.
W odróżnieniu od Ciebie, nie łykam wszystkiego, co Platforma podsunie mi pod oczy.
Nihil novi

Marian

Postautor: Marian » 28 maja 2017, 12:43

proc pisze:
pantg pisze:Nie spodziewałem sie po naszym procu aż takiego pomieszanią i poplątanią różnych propagandowych głupot. No i ta ciągła pretensja do PO...

Ja natomiast spodziewałem się Twojego bezkrytycyzmu w stosunku do PO.
W odróżnieniu od Ciebie, nie łykam wszystkiego, co Platforma podsunie mi pod oczy.

O ,Niezłomny,to podaj propozycje,swoje własne,pod swoim nickiem.Ba...założ własną partię i ucieleśniaj swe wizje ale odwal się od PO,dzisiaj jedynego ugrupowania mogącego zbawić Polskę od podłej zmiany...
Czy Ty i taki jeszcze jeden nie rozumiecie,że Wasze kopanie PO a w tym szczególnie Schetyny,Pomaskiej,Komorowskiego,Sikorskiego i innych jest miodem na serce Jarozbawa?!
A wogóle to podziwiam spolegliwość PO tolerującą Cię tu jako moda...Ciebie nie podziwiam.Na Twoim miejscu,mając pretensje do PO przeniósłbym się do PiS,do SLD ...A u Petru też będzie Ci za ciasno.

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 28 maja 2017, 13:01

Marian, staram się nie odpowiadać na Twoje zaczepki, bo fanatyzmem doruwnujesz najwierniejszym przybocznym prezesa, a z takimi ludźmi rozmowa jest niemożliwa, jednak skoro po raz kolejny piszesz w temacie, w którym nie masz nic do powiedzenia, oprócz ślepego ataku personalnego, wyjaśnię Ci, że ślepota bywa zbawcza tylko na krótką metę. Zwyczajnie zbyt dużo Ci umyka.
Nihil novi

Marian

Postautor: Marian » 28 maja 2017, 15:01

proc pisze:Marian, staram się nie odpowiadać na Twoje zaczepki, bo fanatyzmem doruwnujesz najwierniejszym przybocznym prezesa, a z takimi ludźmi rozmowa jest niemożliwa, jednak skoro po raz kolejny piszesz w temacie, w którym nie masz nic do powiedzenia, oprócz ślepego ataku personalnego, wyjaśnię Ci, że ślepota bywa zbawcza tylko na krótką metę. Zwyczajnie zbyt dużo Ci umyka.

Stawiane mi zarzuty odnieś też do siebie bo każdy z nas ma zady i walety - jak powiadają brydżyści ale żaden zdrowo myślący człowiek nie pluje do garnka z zupą,która jest jedynym jadalnym daniem na stole.
Nie jestem bezkrytycznym adoratorem PO - jak dowodzisz.Ale jestem ostatnim,który nie widząc alternatywy będzie podcinał jedyną zdrową odrośl polskiego poletka politycznego.

PS.
Dorównujesz a nie doruwnujesz ...

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 28 maja 2017, 15:50

Marian pisze:Stawiane mi zarzuty odnieś też do siebie bo każdy z nas ma zady i walety - jak powiadają brydżyści ale żaden zdrowo myślący człowiek nie pluje do garnka z zupą,która jest jedynym jadalnym daniem na stole.
Nie jestem bezkrytycznym adoratorem PO - jak dowodzisz.Ale jestem ostatnim,który nie widząc alternatywy będzie podcinał jedyną zdrową odrośl polskiego poletka politycznego.

Nie mam powodu odnosić do siebie tego, co piszę o Twojej aktywności, gdyż staram się unikać zabierania głosu w dyskusji tylko po to, aby dowalić, do tego w sposób idiotyczny, jakiemukolwiek użytkownikowi forum. W tym temacie uczyniłeś to dwukrotnie.
Możesz postrzegać siebie, jak chcesz, ale ograniczanie innym prawa do dyskusji o kondycji PO i jej przyszłości, tylko dlatego, że w jakiś magiczny sposób może to zaszkodzić partii, jest czystej wody fanatyzmem. Taka postawa nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem jest raczej oznaką intelektualnej bojaźni.
Podobnie jest z postrzeganiem Platformy jako zdrowego organizmu. Daleko jej do tego, a najgorszym, co ją może spotkać, to klakierzy przyjmujący bez zastrzeżeń poczynania jej kierownictwa. Taka postawa, prędzej czy później, doprowadzi do całkowitej porażki.
Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie PO, nie widzę powodu przyjmować Twojej wersji za swoją. Nie mam też zamiaru wykluczać Cię z grona zwolenników tej partii i wyznaczać Ci miejsca po stronie Gowina, PiSu, czy Marka Jurka, co Ty czynisz w stosunku do mnie.
Dlatego mam dla Ciebie propozycje, abyś nie uciszał ludzi wypowiadających się w tematach, w których nie masz nic szczególnego​ do powiedzenia.
Nihil novi

Marian

Postautor: Marian » 28 maja 2017, 18:50

proc pisze:
Marian pisze:Stawiane mi zarzuty odnieś też do siebie bo każdy z nas ma zady i walety - jak powiadają brydżyści ale.
żaden zdrowo myślący człowiek nie pluje do garnka z zupą,która jest jedynym jadalnym daniem na stole.
Nie jestem bezkrytycznym adoratorem PO - jak dowodzisz.Ale jestem ostatnim,który nie widząc alternatywy będzie podcinał jedyną zdrową odrośl polskiego poletka politycznego

Nie mam powodu odnosić do siebie tego, co piszę o Twojej aktywności, gdyż staram się unikać zabierania głosu w dyskusji tylko po to, aby dowalić, do tego w sposób idiotyczny, jakiemukolwiek użytkownikowi forum. W tym temacie uczyniłeś to dwukrotnie.
Możesz postrzegać siebie, jak chcesz, ale ograniczanie innym prawa do dyskusji o kondycji PO i jej przyszłości, tylko dlatego, że w jakiś magiczny sposób może to zaszkodzić partii, jest czystej wody fanatyzmem. Taka postawa nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem jest raczej oznaką intelektualnej bojaźni.
Podobnie jest z postrzeganiem Platformy jako zdrowego organizmu. Daleko jej do tego, a najgorszym, co ją może spotkać, to klakierzy przyjmujący bez zastrzeżeń poczynania jej kierownictwa. Taka postawa, prędzej czy później, doprowadzi do całkowitej porażki.
Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie PO, nie widzę powodu przyjmować Twojej wersji za swoją. Nie mam też zamiaru wykluczać Cię z grona zwolenników tej partii i wyznaczać Ci miejsca po stronie Gowina, PiSu, czy Marka Jurka, co Ty czynisz w stosunku do mnie.
Dlatego mam dla Ciebie propozycje, abyś nie uciszał ludzi wypowiadających się w tematach, w których nie masz nic szczególnego​ do powiedzenia.

Odpowiem apelem:
Staraj się zrozumieć -przynajmniej częściowo - co piszą inni...Ja tak pisałem :

(...) żaden zdrowo myślący człowiek nie pluje do garnka z zupą,która jest jedynym jadalnym daniem na stole.

No i bez kontradykcji - proszę.

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 28 maja 2017, 19:08

Marian pisze:Odpowiem apelem:

(...) żaden zdrowo myślący człowiek nie pluje do garnka z zupą,która jest jedynym jadalnym daniem na stole.

Że niby co? Przecież do tego również się odniosłem. Nie przeczytałeś?
Nihil novi

Marian

Postautor: Marian » 28 maja 2017, 19:14

proc pisze:
Marian pisze:Odpowiem apelem:

Że niby co? Przecież do tego również się odniosłem. Nie przeczytałeś?

Czytałem,czytałem i ...z tego powodu wspomniałem o kontradykcji Szanowny procu.

Awatar użytkownika
proc

Postautor: proc » 28 maja 2017, 19:42

I co z tego, że napisałeś, skoro to nie ma najmniejszego sensu.
Nihil novi

Marian

Postautor: Marian » 28 maja 2017, 20:30

proc pisze:I co z tego, że napisałeś, skoro to nie ma najmniejszego sensu.

A udowodnij to - proszę...ale bez pustosłowia i bez usiłowania wyprowadzenia mnie z równowagi.
Ja lubię dyskusję rzeczową,dyskusję,w którtej dyskutujące osoby operują faktami,odnoszą się do treści wypowiedzianych/napisanych przez adwersera. W Twoich,Wielce Szanowny procu,tego nie ma.Ty bijesz poniżej pasa,nie respektujesz podstawowych zasad kulturalnej wymiany dyskusji.Takich jak Ty,dyskutantów,zazwyczaj wyprasza sie za drzwi.Ja tego zrobić nie mogę...Ale moge Cię ignorować - co od tej chwili zaczynam czynić.

Wróć do „Platforma Obywatelska”